"Rana pamięci" - to nazwa projektu szwedzkiego artysty Jonasa Dahlberga, który ma uczcić ofiary ataków dokonanych przez Andersa Breivika. Dahlberg zaproponował, by wyspę Utoya, na której zginęło 69 osób, przeciąć na dwie części.
- To wielka odpowiedzialność i pod wieloma względami najważniejszy projekt, jakim miałem okazję się zajmować - przyznał Dahlberg w wywiadzie dla "Guardiana". - Czułem się zaszczycony już tym, że zaproszono mnie do udziału w konkursie, więc wygrana jest dla mnie uczuciem nie do opisania - dodał.
Projekt Dahlberga zakłada przecięcie wyspy Utoya w miejscu, w którym doszło do masakry. Z odłączonego fragmentu powstać ma rodzaj fiordu. W skale wyryte mają zostać imiona ofiar. Odwiedzający będą mogli je odczytać, ale nie dotknąć.
Artysta wyjaśnił, że uderzyło go, jak "natura zaczęła zacierać ślady tragedii". - Podobnie jak otwarta rana, która następnie zamienia się w bliznę - dodał.
- Pusta przestrzeń przywołuje poczucie nagłej straty połączonej z trwałą tęsknotą i wspomnieniem tych, którzy odeszli. Projekt jest odważny i radykalny. Odwołuje się do tragicznych wydarzeń w fizyczny i bardzo bezpośredni sposób - głosi uzasadnienie decyzji o wyborze projektu Dahlberga.
Jury konkursu, podjęło jednomyślną decyzję. Projekt Dahlberga pokonał 300 innych. Pomnik zostanie odsłonięty 22 lipca 2015 roku, w czwartą rocznicę zamachu.
Zamach Breivika
22 lipca 2011 r. Anders Breivik dokonał zamachu bombowego w dzielnicy rządowej Oslo, w którym zginęło osiem osób. 69 kolejnych osób - w większości bardzo młodych - zastrzelił na wyspie Utoya, gdzie odbywał się obóz młodzieżówki norweskiej Partii Pracy.
Swoją zbrodnię motywował próbą ochrony kraju przed "islamizacją i wielokulturowością". W 2012 r. Breivik został skazany na 21 lat więzienia z możliwością przedłużenia kary, jeśli sąd po tym czasie stwierdzi, że wciąż stanowi zagrożenie.
Autor: kg / Źródło: The Guardian, tvn24.pl