Macedończycy odnieśli prestiżowe zwycięstwo nad Grecją. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Skopje, iż Ateny nie miały prawa zablokować w 2008 roku przystąpienia Macedonii do NATO. Powodem był spór o nazwę kraju. Grecy twierdzą, że Macedonia to nazwa ich regionu, a nie sąsiedniej byłej republiki Jugosławii.
Wyrok miał bardzo duże znaczenie dla Macedończyków, ponieważ większość ważnych organizacji postępuje zgodnie z linią wytyczoną przez Grecję. Dlatego wszelkie potwierdzenie ich stanowiska przez liczącą się instytucję międzynarodową da im w przyszłości narzędzie do dowodzenie swoich racji w konflikcie z Atenami. Tym bardziej, że sędziowie MTS byli bardzo zgodni. - Wyrok w sprawie zapadł większością 15 głosów przeciwko jednemu - poinformował prezes MTS Hisashi Owada.
Bez zmian
Sojusz szybko zgasił jakiekolwiek nadzieje na realne skutki decyzji MTS, jakie mogli mieć Macedończycy. - To nie ma wpływu na decyzję ws. przyjęcia Macedonii do NATO - oświadczył w poniedziałek sekretarz generalny Sojuszu Anders Fogh Rasmussen.
- W 2008 roku na szczycie w Bukareszcie zgodziliśmy się, że NATO wyśle zaproszenie do Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii (nazwa na której używanie naciska Grecja - red.) tak szybko, jak zostanie osiągnięte wzajemnie akceptowalne rozwiązanie w kwestii nazwy republiki - napisał Rasmussen w specjalnym komunikacie. Sekretarz generalny NATO podkreślił też, że spór o nazwę republiki jest "sprawą dwustronną" Grecji i Macedonii.
Historia i nazewnictwo kością niezgody
W kwietniu 2008 roku Grecja, jako członek Sojuszu, zablokowała przystąpienie Macedonii do NATO, domagając się zmiany nazwy tego państwa. Grecja stoi na stanowisku, że nazwa Macedonia jest zarezerwowana dla historycznego regionu Grecji i używanie jej przez sąsiedni kraj świadczy o tym, że Skopje może mieć roszczenia do tego obszaru na północy Grecji.
Obecnie Macedonia jest uznawana pod tą nazwą przez ponad 120 państw, w tym również należącą do Sojuszu Turcję. Na forum ONZ używana jest jednak nazwa "Była Jugosłowiańska Republika Macedonii" (lub akronim od jej nazwy w brzmieniu angielskim: FYROM), stosowana również przez NATO i Unię Europejską.
Wzajemny brak zgody
Trybunał z siedzibą w Hadze wskazał jednak, że w przejściowym porozumieniu między Atenami i Skopje, Grecja de facto zobowiązała się, że nie będzie utrudniać Macedonii pod nazwą FYROM akcesji do organizacji międzynarodowych.
Grecja argumentowała, że zablokowanie akcesji Macedonii nastąpiło nie wskutek greckiego weta, lecz porozumienia państw członkowskich Sojuszu, by z rozszerzeniem NATO odczekać do zakończenia sporu o nazwę Macedonii. Zarzuciła też władzom w Skopje, że przywłaszczają sobie grecką historię, używając imienia króla Aleksandra Wielkiego, który rządził w IV wieku p.n.e.
Na tle sporu o nazwę Grecy od 2005 roku blokują także rozpoczęcie negocjacji członkowskich Macedonii z Unią Europejską.
Źródło: PAP