Putin: zagrożenie z Bliskiego Wschodu wymaga lepszej współpracy specsłużb


"Terroryści próbują wykorzystać region Bliskiego Wschodu w charakterze przyczółku, gdzie rekrutują i szkolą bojowników, którzy mogą być wykorzystani do destabilizacji innych krajów" – głosi przesłanie Władimira Putina. Prezydent Rosji skierował je do szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy spotkali się w Moskwie.

W swoim przesłaniu Władimir Putin wskazał na "rosnącą aktywność terrorystów na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej". Podkreślił, że "w związku z zagrożeniem służby specjalne powinny poprawić współdziałanie".

Przesłanie Putina zostało skierowane do szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy obradują w Moskwie. Odczytał je dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji Aleksandr Bortnikow.

"W charakterze przyczółku"

"Sytuacja geopolityczna na świecie dyktuje konieczność poszukiwania nowych skutecznych sposobów reagowania na współczesne wyzwania i zagrożenia" – zaznaczył w przesłaniu Władimir Putin.

Podkreślił: "Szczególnym zagrożeniem jest dziś rosnąca działalność terrorystyczna i scalanie grup radykalnych z transgraniczną przestępczością zorganizowaną. Szczególne zaniepokojenie wywołuje sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Terroryści próbują wykorzystać ten region w charakterze przyczółku, gdzie rekrutują i szkolą bojowników, którzy mogą być wykorzystani do destabilizacji innych krajów".

Spotkanie szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw odbywa się po raz 39.

Jednym z głównych tematem rozmów jest sytuacja w Syrii i Afganistanie.

Autor: tas//gak / Źródło: TASS

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości