Świat

Putin przyjmuje propozycję Merkel. Zgadza się na rozszerzenie misji OBWE

Świat

Rozmowa Putina z Merkel ws. Ukrainy
tvn24Merkel rozmawiała z Putinem ws. sytuacji na Ukrainie

Władimir Putin zgodził się na rozszerzenie misji obserwatorów OBWE na Ukrainie. W rozmowie telefonicznej kanclerz Niemiec Angela Merkel zaproponowała mu rozmieszczenie ich zwłaszcza we wchodnim rejonie kraju. Putin odniósł się również do dzisiejszego referendum na Krymie i podkreślił, że uszanuje wybór głosujących tam ludzi.

Kanclerz Niemiec rozmawiała w niedzielę telefonicznie z Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie.

- Pani kanclerz zaproponowała szybkie zwiększenie obecnej misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Ukrainie i wysłanie większej liczby obserwatorów w miejsca zapalne, szczególnie na wschodzie Ukrainy - poinformował rzecznik Steffen Seibert w oświadczeniu. - Prezydent Rosji pozytywnie odniósł się do tej inicjatywy. Obiecał, że odpowiednio poinstruuje w tej sprawie rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa - dodał.

Decyzja powinna zapaść w poniedziałek na posiedzeniu w Wiedniu.

Rosja uzna wyniki referendum

Putin odniósł się również do odbywającego się na Krymie referendum i podkreślił w rozmowie z Angelą Merkel, że uszanuje wybór głosujących tam ludzi. Rozmowa dotyczyła również starć, do których dochodziło w Doniecku i Charkowie. Ze strony władz rosyjskich pojawił się apel, aby społeczność międzynarodowa próbowała wpłynąć na "grupy ekstremistów".

Merkel potępiła z kolei sobotnią próbę wtargnięcia rosyjskiej grupy desantowej na teren obwodu chersońskiego, który znajduje się na południu Ukrainy i sąsiaduje z zajętym przez rosyjskie oddziały Krymem.

Bez postępu ws. grupy kontaktowej

Wysłanie misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainę, w pierwszym rzędzie na Krym, zaproponowała Putinowi Merkel w jednej z wcześniejszych rozmów telefonicznych. Rosja po raz pierwszy poparła w zeszły czwartek ten plan. Kierująca obecnie pracami OBWE Szwajcaria zaproponowała wysłanie około stu obserwatorów, których zadaniem byłoby monitorowanie kwestii związanych z bezpieczeństwem oraz poszanowaniem praw człowieka i mniejszości etnicznych. Nie ma natomiast nadal postępu w sprawie powołania międzynarodowej grupy kontaktowej, której zadaniem ma być przywrócenie bezpośredniego dialogu między Rosją a Ukrainą.

Autor: js/jk / Źródło: Reuters, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Raporty: