Putin wskazuje front kolejnej wojny. "Terroryści wszelkiej maści zyskują wpływy"

kremlin.ruWładimir Putin gości w Kazachstanie

- Musimy zapobiec wdzieraniu się terrorystów do regionu Azji Środkowej - powiedział Władimir Putin na szczycie przywódców Wspólnoty Niepodległych Państw. Prezydent Rosji wezwał do ścisłego monitorowania granic zewnętrznych WNP, zapowiedział koordynację działań służb specjalnych w tym zakresie i przypomniał, że istniejące już dokumenty przewidują, w razie potrzeby, działanie wspólnego zgrupowania wojsk pogranicznych.

Podczas spotkania w stolicy Kazachstanu z przywódcami krajów Wspólnoty Niepodległych Państw Władimir Putin poruszył m.in. sprawę operacji w Syrii, a także walki z islamistami.

Wezwał do ścisłego monitorowania sytuacji na granicach zewnętrznych WNP i wspomniał o sytuacji w Afganistanie.

- Sytuacja w tym kraju jest rzeczywiście niemal krytyczna. Terroryści wszelkiej maści zyskują coraz większe wpływy i nie ukrywają planów dalszej ekspansji. Jednym z ich celów jest wdarcie się w region Azji Środkowej. Ważne jest, abyśmy byli przygotowani do zgodnej odpowiedzi w przypadku rozwoju takiego scenariusza - powiedział w Astanie Władimir Putin.

Koordynacja służb specjalnych

Jak stwierdził, walka z terroryzmem wymaga zapewnienia efektywniejszego funkcjonowania Centrum Antyterrorystycznego WNP, a także koordynacji działań służb specjalnych, w tym w zakresie wymiany informacji.

Putin zwrócił uwagę na znaczenie koncepcji współpracy wojskowej krajów WNP, która zakłada wzmocnienie ich granic zewnętrznych.

Zdaniem prezydenta Rosji, realizacji postawionych zadań będzie służyć także program współpracy WNP o wzmocnieniu bezpieczeństwa granicznego, który stwarza możliwość tworzenia grup szybkiego reagowania i innych struktur w celu rozwiązania kryzysu na granicy.

Autor: tas//gak / Źródło: kremlin.ru, gazeta.ru

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Pozostałe wiadomości