Putin: Marynarka w bardzo wysokim stopniu gotowości. Dostanie 26 nowych okrętów

Świat


Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w niedzielę w Petersburgu, że marynarka wojenna otrzyma w tym roku 26 nowych okrętów, w tym cztery wyposażone w systemy uzbrojenia Kalibr. Dodał, że cztery okręty już trafiły w tym roku na wyposażenie floty.

Wśród tych czterech nowych nabytków jest jeden kuter przeciwdywersyjny oraz trzy jednostki pomocnicze - powiedział Putin, który wypowiadał się na uroczystym przyjęciu z okazji dnia marynarki wojennej.

Ocenił, że modernizacja i przezbrojenie floty powinny stać się motorem "przełomu technologicznego" Rosji, ponieważ marynarka wojenna jako pierwsza przyswaja sobie osiągnięcia nauki i inżynierii.

Cztery tysiące żołnierzy na paradzie

Wcześniej w niedzielę Putin przyjął w Petersburgu paradę marynarki. W wystąpieniu wspomniał o bardzo wysokim stopniu gotowości bojowej marynarki wojennej.

W paradzie na Newie i redzie portu Kronsztad uczestniczyły okręty, kutry, łodzie podwodne, samoloty i śmigłowce rosyjskich flot: Bałtyckiej, Północnej i Czarnomorskiej oraz Flotylli Kaspijskiej. Zaangażowano ponad 40 okrętów bojowych i kutrów, 38 samolotów lotnictwa morskiego i około 4 tys. żołnierzy.

Wśród jednostek uczestniczących w paradzie był duży okręt desantowy Iwan Gren i fregata rakietowa Admirał Gorszkow, prototypowa jednostka projektu 22350, która wciąż jeszcze formalnie nie weszła do służby. Po raz pierwszy pokazano na paradzie kuter zrobotyzowany - ta bezzałogowa jednostka należy do wyposażenia rozminowującego okrętu niszczyciela min Aleksandr Obuchow.

Z kolei na pokładzie małego okrętu rakietowego Uragan (projektu 22800 typu Karakurt) pojawił się bezzałogowy aparat latający Orłan-10 przystosowany do użytkowania na okrętach nawodnych.

Premier świętował na Krymie

Podczas parady doszło do incydentu, gdy jeden z kutrów desantowych typu Sierna zderzył się z filarem mostu. Następnie jednostka wyrównała kurs i płynęła dalej.

Tegoroczna parada na Newie i redzie portu Kronsztad była skromniejsza od poprzedniej, którą Putin w 2017 roku przyjął w Petersburgu po raz pierwszy. Parady organizowane są co roku, w tym w innych portach Rosji i w jej bazach wojskowych za granicą.

Premier Dmitrij Miedwiediew przyjechał w niedzielę z okazji dnia marynarki wojennej do Sewastopola na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim.

Autor: pk//kg / Źródło: PAP