Rosja "jest duszą i sercem za Donbasem", ale jego problemu nie rozwiąże


Władimir Putin oświadczył podczas wizyty na Krymie, że jego kraj "jest duszą i sercem za Donbasem", jednak to "nie Rosja rozwiązuje ten poważny problem". Z drugiej strony wysoka rangą przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland pochwaliła władze Ukrainy za realizowane reformy i oświadczyła, że USA będą nadal wspierały Kijów.

Słowa Putina przytoczyła niezależna telewizja Dożd, według której w ten sposób odniósł się on do formułowanych w Donbasie próśb o przyłączenie wschodniej Ukrainy do Federacji Rosyjskiej. Prezydent Rosji uczynił to na zaanektowanym w 2014 roku Krymie, gdzie od piątku podejmuje swojego przyjaciela, byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego.

Komentując sytuację w Donbasie, Putin nie wykluczył przedłużenia porozumień mińskich, mających na celu zażegnania konfliktu na wschodzie Ukrainy. - Można pomyśleć o przeniesieniu terminu. Najważniejsze jest, by porozumienia te były wykonywane - powiedział.

USA chwalą Ukrainę

Nuland mówiła natomiast, że dla USA realizacja mińskich porozumień jest „bardzo ważna”. - nalegamy, by Rosja i ci, którzy są od niej zależni, przestrzegali tych ustaleń” – powiedziała Nuland w sobotę, podczas trwającej w Kijowie 12. konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej (YES), stowarzyszenia promującego integrację europejską Ukrainy. Nuland podkreśliła, że sankcje wobec Rosji będą obowiązywały, dopóki Ukraina nie odzyska kontroli nad należącymi do niej terytoriami, w tym nad Krymem. Jednak zapowiedziała, że mogą być złagodzone, jeśli Moskwa będzie trzymała się umów z Mińska. Zaznaczyła, że jednym z ich punktów jest przeprowadzenie w Donbasie wyborów samorządowych, które mają odbyć się w zgodzie z ukraińskim prawem i będą monitorowane przez OBWE. Zauważyła, że 18 miesięcy po tragicznych wydarzeniach na Majdanie w Kijowie Ukraina dokonała znaczącego postępu w reformowaniu państwa. - Przeprowadziliście dwukrotnie wybory (prezydenckie i parlamentarne) i zatrzymaliście projekt Noworosji. Z sukcesem restrukturyzujecie zadłużenie, macie możliwości wzrostu gospodarczego. Przed wami jeszcze wiele wyzwań, jednak Stany Zjednoczone będą was wspierały – zapewniła asystent sekretarza stanu USA ds. Europy.

Wątłe porozumienie

12 lutego w Mińsku z udziałem przywódców Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec wynegocjowano porozumienia mające doprowadzić do pokojowego uregulowania konfliktu w Donbasie. Termin ich realizacja upływa 31 grudnia 2015 roku. Porozumienia przewidują rozejm na wschodzie Ukrainy, wycofanie ciężkiego uzbrojenia i utworzenie strefy buforowej między stronami konfliktu, przeprowadzenie wyborów samorządowych, ogłoszenie amnestii dla uczestników walk, uchylenie przez Kijów blokady gospodarczej Donbasu i przeprowadzenie reformy konstytucyjnej na Ukrainie. Zgodnie z nimi do końca 2015 roku Ukraina powinna odzyskać kontrolę nad tą częścią granicy z Rosją, którą obecnie kontrolują rebelianci. W piątek przeciwko prolongowaniu porozumień wypowiedział się prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Autor: mk/gry / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: