Xi odznaczył Putina. "Jest moim najlepszym, najbliższym przyjacielem"


Przywódca Chin Xi Jinping odznaczył prezydenta Rosji Władimira Putina pierwszym w historii medalem przyjaźni i nazwał go "starym dobrym przyjacielem ludu Chin". - Jest moim najlepszym, najbliższym przyjacielem - dodał.

Putin jest w Chinach ze względu na odbywający się w weekend w mieście Qingdao szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy, bloku pod przewodnictwem Rosji i Chin zajmującego się bezpieczeństwem.

W piątek Putin udał się jednak do Pekinu, gdzie w Wielkiej Hali Ludowej spotkał się z Xi Jinpingiem.

Putin z medalem na szyi

- Bez względu na to, jakie wahania występują w sytuacji międzynarodowej, Chiny i Rosja zawsze priorytetowo traktowały rozwój stosunków - zwrócił się Xi do Putina przed rozpoczęciem rozmów.

Przywódca Chin odznaczył Putina pierwszym w historii medalem przyjaźni, grubym łańcuchem w kolorze złotym. Ceremonia była transmitowana przez państwową telewizję.

Xi, wręczając medal, nazwał Putina "starym dobrym przyjacielem ludu Chin". - Prezydent Putin jest przywódcą wielkiego państwa, które ma wpływy na całym świecie - powiedział. - Jest moim najlepszym, najbliższym przyjacielem - dodał.

Obaj przywódcy nadzorowali podpisanie kilku umów, w tym wspólnego przemysłowego funduszu inwestycyjnego wartego miliard dolarów.

Xi obiecał, że będzie pogłębiał współpracę na arenie międzynarodowej. - Chiny i Rosja są stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ i bardzo odpowiedzialnymi krajami - stwierdził.

Putin też mówi o przyjaźni

Dziękując za medal, Putin podkreślił, że uznaje go za "potwierdzenie i ocenę wysiłków Rosji w rozwijaniu strategicznego partnerstwa z Chinami". - Wskazuje na specjalną uwagę i szacunek, na których zbudowane są nasze wzajemne narodowe interesy, interesy naszych ludów i, oczywiście, na naszą osobistą przyjaźń - stwierdził.

Agencja Reutera, relacjonując to wydarzenie, zauważa, że ciepłe przyjęcie w Chinach mocno kontrastuje z tym, jak podejmowany jest Putin w państwach Zachodu.

Autor: pk / Źródło: Reuters