Unijna komisarz do spraw energii Kadri Simson o "kolejnym punkcie zwrotnym" w trwającym kryzysie

Źródło:
PAP
Minister Moskwa o płatnościach za gaz w rublach (wypowiedz z 2 maja 2022)
Minister Moskwa o płatnościach za gaz w rublach (wypowiedz z 2 maja 2022)TVN24
wideo 2/3
Minister Moskwa o płatnościach za gaz w rublachTVN24

W Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów energii krajów unijnych. Komisarz do spraw energii Kadri Simson ostrzegła, że przerwanie przez koncern Gazprom dostaw rosyjskiego gazu do Polski i Bułgarii to sygnał, że w dowolnej chwili to samo może spotkać każde inne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Głos po spotkaniu zabrała także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stwierdziła, że płacenie za rosyjski gaz w rublach może doprowadzić do sytuacji, iż państwa UE, które się na to zgodzą, wpadną w spiralę nieustającego długu wobec Rosji.

- Decyzja Gazpromu, by zawiesić dostawy gazu do Polski i Bułgarii, to kolejny punkt zwrotny w trwającym kryzysie. Jest to nieuzasadnione złamanie obowiązujących umów oraz ostrzeżenie, że każde państwo członkowskie może być następne - powiedziała Simson na konferencji prasowej w Brukseli po zakończeniu nadzwyczajnego spotkania ministrów energii krajów UE.

- Komisja (Europejska) przedstawiła państwom członkowskim wytyczne dotyczące opłat w rublach. Jest to jednostronna zmiana kontraktów (przez Rosję), nieuzasadniona względami ekonomicznymi. Odrzucenie tej zmiany jest całkowicie uzasadnione zgodnie z prawem handlowym. Płatności w rublach są oczywistym złamaniem sankcji, ponieważ dostarczają środków do operacji dla banku centralnego (Rosji) - oceniła komisarz.

"Państwa członkowskie i przedsiębiorstwa nie powinny mieć żadnych złudzeń"

- Płacenie w rublach za pośrednictwem mechanizmu konwersji zarządzanego przez rosyjskie władze i drugiego dedykowanego konta w Gazprombanku jest naruszeniem sankcji i nie może być zaakceptowane (...). Państwa członkowskie i przedsiębiorstwa nie powinny mieć żadnych złudzeń i zdawać sobie sprawę, że nie mogą polegać na dobrej wierze Gazpromu i rosyjskiego reżimu w tej kwestii - podkreśliła Simson.

Rosyjska ropa w EuropiePAP

Minister Moskwa: żądania Kremla dotyczące rozliczania się za gaz w rublach są nielegalne

Głos po spotkaniu zabrała także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Stwierdziła, że płacenie za rosyjski gaz w rublach może doprowadzić do sytuacji, że państwa UE, które się na to zgodzą, wpadną w spiralę nieustającego długu wobec Rosji.

Minister przypomniała, że żądania Kremla dotyczące rozliczania się za gaz w rublach są nielegalne.

- Każde z państw ma swoją spółkę, czy spółki, które mają swoje umowy z Gazpromem i te umowy obowiązują. W momencie, w którym (Władimir) Putin przyjmuje dekret, próbując te umowy naruszać, to już jest coś, co jest niezgodne z prawem. Oczywiście każde państwo ma prawo, w każdym momencie zmienić umowę, ale wymaga to obustronnej zgody i podpisania aneksu. Dekret nie jest żadną formą aneksu, więc wszystkie umowy, które zostały podpisane (wciąż) obowiązują. I tam jest płatność w zależności od państwa albo w dolarach, albo w euro. Czyli de facto ta płatność w dolarach, czy euro na dzień dzisiejszy już się odbywa - zaznaczyła Anna Moskwa.

- Nie ma konieczności otwierania dodatkowych kont, w tym kont w Gazprombanku, który też powinien być objęty sankcjami(...). Drugi element narracji wyrażony w dekrecie to to, że każde państwo powinno otworzyć dwa konta. Drugie konto, to jest konto w rublach. Niby do przewalutowania. Natomiast de facto momentem płatności i uznania tej płatności przez stronę rosyjską jest moment przewalutowania i uznania tego przewalutowania. Co oznacza, że od strony rachunkowo-księgowej momentem płatności i rodzajem płatności jest płatność w rublach - tłumaczyła minister.

- Więc nawet jeśli państwa intepretują, że nie płacą w rublach, to płacą. (...) Przypomnę, że żaden z tych dokumentów nie mówi o sposobie przewalutowywania. Jaki to będzie kurs? Możemy sobie wyobrazić sytuację, że państwa wpłacają swoje środki na to nowe konto, następnie nie wiadomo po jakim kursie jest to przewalutowywane na ruble. Możemy być w cyklu nieustającego długu wobec Gazpromu i wobec Rosji - ostrzegła minister.

Minister Moskwa o płatnościach za gaz w rublach (wypowiedz z 2 maja 2022)
Minister Moskwa o płatnościach za gaz w rublachTVN24

W związku z tym wyraziła zadowolenie ze stanowiska Komisji Europejskiej, która uznaje uiszczanie opłaty w rublach za niedopuszczalne. - To co było dla nas istotne i dzisiaj się stało, to było potwierdzenie przez Komisję Europejską i prezydencję (francuską), że płacenie w rublach jest niedopuszczalne i jest łamaniem sankcji oraz solidarności europejskiej. To zostało dzisiaj w sposób jasny i kilkakrotnie na tej radzie powiedziane. To jest dla nas ważne w kontekście kolejnych decyzji, które państwa europejskie będą podejmowały lub też już podjęły, a powinny się z nich wycofać. (...) Wszystkie państwa wyrażały solidarność z Polską, z Bułgaria. Mogliśmy uczciwie poinformować, że jesteśmy po bezpiecznej stronie. Pokazywaliśmy naszą infrastrukturę, nasz poziom magazynowania. (...) My mamy prawie 80 procent magazynowania - przypomniała szefowa resortu klimatu i środowiska.

Pomysł opłaty, którą uiszczałyby wszystkie państwa uzależnione od rosyjskich surowców

Podczas spotkania w Brukseli polska delegacja przedstawiła pomysł dotyczący tzw. rosyjskiego ETS, czyli opłaty solidarnościowej, którą uiszczałyby wszystkie państwa uzależnione od rosyjskich surowców.

- Zaprosiliśmy też państwa do mechanizmu koordynacji współpracy w zakresie wsparcia energetycznego dla Ukrainy. Każde państwo w sposób niezależny tej pomocy udziela. (Ale) brakuje koordynacji. Polska jest tym państwem, które w sposób spontaniczny i nieformalny tę koordynację podjęła. Zaprosiliśmy na 9 maja wszystkie państwa do okrągłego stołu wsparcia energetycznego. Będzie tam też wicepremier Ukrainy - powiedziała minister Moskwa.

Minister Moskwa o embargu na rosyjską ropę
Minister Moskwa o embargu na rosyjską ropęTVN24

Węgry sprzeciwiają się embargu na import rosyjskiej ropy i gazu

Komisja Europejska pracuje nad propozycją szóstego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Ma on objąć między innymi embargo na rosyjską ropę naftową.

Węgry nadal sprzeciwiają się unijnemu embargu na import rosyjskiej ropy i gazu - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Zoltan Kovacs.

Autorka/Autor:mjz/gp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: