Policjant spalony w Peru w czasie protestów. W ciągu jednego dnia zginęło 17 osób

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Pogłębia się kryzys polityczny w Peru. We wtorek w swoim samochodzie zginął policjant, a inni został zaatakowany. Dzień wcześniej w protestach wywołanych po obaleniu prezydenta Pedro Castillo zginęło 17 cywilów.

We wtorek nad ranem w mieście Juliaca doszło do ataku na oficera policji. Funkcjonariusz zginął w swoim samochodzie w wyniku podpalenia. Nieznane osoby zaatakowały również innego policjanta. Z licznymi obrażeniami głowy został przetransportowany do szpitala. Wysoki urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych Jorge Angulo powiedział, że władze zbierają informacje na temat "makabrycznego ataku". - Sekcja zwłok w pełni określi formę i okoliczności, w jakich został ranny i praktycznie spalony żywcem - powiedział.

Krwawe protesty w Peru

W trwających od grudnia antyrządowych zamieszkach w Peru zginęło już 46 osób, z których 17 w ciągu ostatniej doby na południu tego kraju. We wtorek władze regionu Puno ogłosiły trzydniową żałobę z powodu tragicznego bilansu manifestacji.

Jak poinformowały peruwiańskie służby medyczne, ostatnie ofiary starć przeciwników administracji prezydent Diny Boluarte z siłami bezpieczeństwa, to demonstranci z miasta Juliaca, gdzie od poniedziałku trwają zamieszki.

Według peruwiańskiej rzeczniczki praw obywatelskich Eliany Revollar większość ofiar starć w Juliace to osoby, które próbowały wedrzeć się na teren miejscowego lotniska. - Niestety protest przerodził się w liczne akty przemocy, podczas których manifestanci użyli środków bojowych wykonanych domowym sposobem - powiedziała Revollar, dodając, że wśród ofiar starć jest niepełnoletnia dziewczyna.

Z informacji regionalnych służb medycznych wynika, że dwie pierwsze ofiary zamieszek w tym mieście poniosły śmierć na skutek ran postrzałowych.

Protesty po aresztowaniu byłego prezydenta Castillo

Uczestnicy trwających od grudnia protestów domagają się uwolnienia byłego prezydenta Pedro Castillo, przywrócenia go na urząd szefa państwa i organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

Zgodnie z grudniową decyzją jednoizbowego parlamentu Peru, Kongresu, najbliższe wybory parlamentarne odbędą się dopiero w kwietniu 2024 roku.

W całym Peru obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony w związku z zamieszkami, które wybuchły wkrótce po tym, jak 7 grudnia został zatrzymany prezydent Castillo, dążący do rozwiązania parlamentu. Po odwołaniu lewicowego polityka na najwyższy urząd w państwie została powołana dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości