TVN24 | Świat

"Nasi ludzie giną". Apel podczas konkursu piękności

TVN24 | Świat

Autor:
ft\mtom
Źródło:
Reuters

Thuzar Wint Lwin, pochodząca z Mjanmy uczestniczka konkursy Miss Universe, wykorzystała niedzielne widowisko, by wezwać świat do zajęcia krytycznego stanowiska wobec junty wojskowej, która na początku lutego przejęła władze w tym kraju. Birmańskie służby od miesięcy krwawo pacyfikują wystąpienia przeciw uzurpującej władzę armii. 

- Nasi ludzie giną, wojsko strzela do nich każdego dnia – powiedziała Thuzar Wint Lwin w nagraniu wideo, które przygotowała w ramach konkursu Miss Universe, odbywającego się w mieście Hollywood na Florydzie. – Apeluję do wszystkich, by mówić o Mjanmie – powiedziała birmańska modelka.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Thuzar Wint Lwin nie dostała się do finałowej rundy konkursu Miss, jednak zwyciężyła w kategorii za najlepszy strój narodowy. Inspirowany był on tradycyjnym ubiorem noszonym przez kobiety z ludu Czin, z którego wywodzi się modelka. W trakcie pokazu Wint Lwin rozwinęła i uniosła w górę plakat z napisem "Pray for Myanmar" (Módlcie się za Mjanmę).  

Thuzar Wint LwinGetty Images

Modelka jest jedną z wielu znanych w Mjanmie osób opowiadających się przeciw juncie wojskowej, która w wyniku puczu przejęła władzę w kraju, obalając na początku lutego demokratycznie wybrany rząd nobliski Aung San Suu Kyi. Przedstawiciele birmańskiej armii w rozmowie z agencją Reutera nie skomentowali wystąpienia kobiety.

Według opublikowanych na początku tego miesiąca danych birmańskich aktywistów ze Związku Pomocy Więźniom Politycznym (AAPP) od przejęcia władzy przez wojsko 766 osób zostało zabitych przez siły bezpieczeństwa, a blisko 3700 osób jest przetrzymywanych w aresztach lub nieznanych lokalizacjach, w tym Aung San Suu Kyi.

Autor:ft\mtom

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości