Protesty w Iranie. 23-latek stracony, inni czekają na wykonanie kary śmierci

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

23-letni Madżidreza Rahnaward został stracony za rzekome śmiertelne ugodzenie nożem dwóch funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa i ranienie czterech kolejnych - poinformowała w poniedziałek agencja AP. To druga egzekucja uczestnika antyrządowych protestów, które wybuchły po śmierci Mahsy Amini. Wcześniej "Times of Israel" napisał, że w Iranie na wykonanie kary śmierci czeka 11 osób.

Wyrok przez publiczne powieszenie wykonano niecały miesiąc po zatrzymaniu Rahnawarda, który miał dopuścić się zarzucanego mu czynu 17 listopada w mieście Meszhed na północnym wschodzie kraju. Według władz w Teheranie 23-latek został zatrzymany podczas próby ucieczki z Iranu. Rahnawarda skazano pod zarzutem "moharebeh", co w języku perskim oznacza "prowadzenie wojny przeciwko Bogu".

Pierwszą egzekucję uczestnika protestów w Iranie, również oskarżonego o "moharebeh", przeprowadzono w miniony czwartek. 23-letni Mohsena Szekariego powieszono za domniemane ranienie ostrym przedmiotem członka irańskich służb bezpieczeństwa i zablokowanie drogi w Teheranie.

Pierwszy wyrok śmierci za udział w protestach w Iranie. Obrońcy praw człowieka ostrzegają przed kolejnymi

Apele o nałożenie radykalnych sankcji na Teheran

W niedzielę portal Times of Israel, powołując się na organizacje pozarządowe, napisał, że na "nieuchronne wykonanie kary śmierci" za udział w protestach po śmierci Mahsy Amini, czeka w Iranie 11 osób.

Amnesty International, Center for Human Rights in Iran (CHRI) z siedzibą w Nowym Jorku i Iran Human Rights z siedzibą w Oslo apelują do wspólnoty międzynarodowej o nałożenie na Teheran radykalnych sankcji gospodarczych i dyplomatycznych, by nie dopuścić do kolejnych egzekucji.

Organizacje te podkreślają, że pokazowe procesy osób zatrzymanych za udział w protestach odbywają się w bardzo szybkim tempie, a oskarżeni nie mają dostępu do obrony.

Według Amnesty International 22-letni Mahan Sadrat oskarżony o wyciągnięcie noża podczas demonstracji, czemu on sam zdecydowanie zaprzecza, jest właśnie "przygotowywany do egzekucji". W sobotę Sadrat został przewieziony z więzienia w Teheranie do więzienia w mieście Karadż, co może oznaczać, że kara śmierci zostanie wykonana bardzo szybko.

Amnesty informuje, że w 2021 roku w Iranie wykonano co najmniej 314 wyroków śmierci, czyli ponad połowę egzekucji, jakie odnotowano na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Protesty w Iranie. Jest pierwszy wyrok śmierci

Masowe protesty w Iranie

Masowe demonstracje rozpoczęły się po śmierci 22-letniej Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu. Według rodziny Amini była bita przez funkcjonariuszy.

W protestach w Iranie zginęły co najmniej 473 osoby, a ponad 18 tysięcy zostało aresztowanych.

Autorka/Autor:momo, tas/kab

Źródło: PAP