Proces w aferze szpiegowskiej: padają kolejne nazwiska

Aktualizacja:

Dwie kolejne osoby podejrzane o udział w rosyjskiej siatce szpiegowskiej przyznały się, że żyły w USA pod fałszywymi nazwiskami - ujawniła amerykańska prokuratura.

Michael Zottoli i Patricia Mills powiedzieli prowadzącym śledztwo, że żyli w Stanach Zjednoczonych pod fałszywymi nazwiskami jako małżeństwo z dwójką dzieci. Naprawdę nazywają się Michaił Kucyk i Natalia Pieriewierziewa. Podczas przeszukania FBI znalazło w ich sejfach 100 tysięcy dolarów i fałszywe dokumenty, m.in. paszporty.

Podczas 10 minutowego przesłuchania w sądzie wyglądali na oszołomionych, choć Kucyk na delikatnie się uśmiechnął - pisze Reuters. Sędzia nie zezwolił na ich zwolnienie za kaucją - uznał, że jest zbyt wielkie zagrożenie ich ucieczki. Amerykańscy sędzia postanowił dmuchać na zimne, bo raz już - na Cyprze - zniknął jeden z podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Wieloletnie śledztwo

Amerykańskie władze ogłosiły w poniedziałek, że po wieloletnim śledztwie FBI zatrzymała dziesięć osób podejrzewanych o udział w siatce szpiegowskiej, która gromadziła informacje dla rządu rosyjskiego. Mieli oni prowadzić zakonspirowaną i długoterminową akcję wywiadowczą na rzecz Moskwy.

Pięciu zatrzymanych pojawiło się w poniedziałek przed sądem w Nowym Jorku. Wszystkim zostały przedstawione ich prawa. Nakazano też ich zatrzymanie w obawie przed opuszczeniem kraju. Przed sądem na Manhattanie stanęła para znana jako "Richard Murphy" i "Cynthia Murphy", którzy zostali aresztowani w Montclair w New Jersey, Vicky Pelaez i mężczyzna znany jako "Juan Lazaro", zatrzymani w Yonkers oraz Anna Chapman, zatrzymana na Manhattanie.

Kolejna trójka - Michaił Semenko i para znana jako "Michael Zottoli" i "Patricia Mills", schwytani w Arlington, stanęła przed sądem w Alexandrii, w stanie Virginia. Przesłuchanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

Pozostała dwójka - "Donald Howard Heathfield" i "Tracey Lee Ann Foley" - została zatrzymani w Bostonie, Massachusetts. W poniedziałek po południu na krótko stawili się w sądzie w Bostonie.

Przyznanie i prawdziwe nazwisko

W czwartek prokuratorzy poinformowali, że "Juan Lazaro" przyznał się do winy, ale jednocześnie zeznał, że to nie jego prawdziwa tożsamość. Kolejnymi oskarżonymi, którzy ujawnili swoją prawdziwą tożsamość byli właśnie Kucyk i Pieriewierziewa.

Zniknięcie i "zmiana" tożsamości

11 podejrzanym w aferze szpiegowskiej jest zatrzymany na Cyprze 55-letni Robert Christopher Metsos, który tuż po wypuszczeniu za kaucją, zniknął. Zdaniem cypryjskich władz mógł już z łatwością opuścić wyspę.

Źródło: PAP, tvn24.pl