Problem Palestyny rozwiązany do końca 2008 roku?


Prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmoud Abbas powiedział, że spodziewa się zakończenia negocjacji w sprawie utworzenia państwa palestyńskiego do końca przyszłego roku.

Podróżujący właśnie po krajach muzułmańskich Abbas i premier Izraela Ehud Olmert starają się wypracować wspólny dokument, który będzie można przedstawić na organizowanej przez USA konferencji pokojowej w Annapolis w USA, która odbędzie się jeszcze w tym roku.

Stanowisko przedstawione w Stanach Zjednoczonych ma określać status palestyńskiej państwowości, w którym znajdą się m.in. przewidywane linie graniczne, rozwiązanie spornej kwestii Jerozolimy i sposób postępowania z palestyńskimi uchodźcami.

- Utrzymujemy kontakt i prowadzimy intensywny dialog. Mamy nadzieję, że potrafimy wypracować dokument, który będzie do zaakceptowania dla wszystkich stron: Palestyńczyków, Izraelczyków i społeczności międzynarodowej - powiedział goszczący w Malezji Abbas. - Mam nadzieję, że do końca 2008 roku uda nam się osiągnąć prawdziwe rozwiązanie - dodał.

Wczoraj izraelskie media ogłosiły, że w sierpniu udaremniono zamach na premiera Ehuda Olmerta, który organizowany był przez członków Fatah - organizacji pozostającej pod zwierzchnictwem Abbasa. Jednak na konferencji prasowej Olmert powiedział, że próba zabicia go nie spowoduje opóźnień w negocjacjach.

Źródło: Reuters, TVN24

Pozostałe wiadomości