"Prezydent wywołał oburzenie". Media w USA po gafie Obamy


Wpadka prezydenta Baracka Obamy, który we wtorek powiedział o "polskim obozie śmierci" odbiła się szerokim echem w amerykańskich mediach. O oburzeniu Polaków pisze ABC. CBS mówi o potknięciu prezydenta, a "Washington Post" o przejęzyczeniu.

Określenie "polski obóz śmierci" zostało użyte przez pezydenta USA Baracka Obamę podczas wtorkowej ceremonii uhonorowania Jana Karskiego Medalem Wolności. Sprostowania i przeprosin w imieniu Polski zażądał już m.in. b. szef polskiego MSZ Adam Rotfeld, który odbierał odznaczenie w imieniu nieżyjącego Karskiego.

"Oburzający błąd"

ABC cytuje szefa polskiego MSZ Radosława Sikorskiego, który na Twitterze napisał, że "Biały Dom przeprosi za oburzający błąd".

Nie zabrakło też w artykule oświadczenia rzecznika Narodowej Rady Bezpieczeństwa Tommy'ego Vietora. Podkreślił on, że "prezydent odnosił się do nazistowskich obozów na terenie Polski". Zaznaczył, że Obama oddany jest bliskiemu sojuszowi z naszym krajem.

Jednak jak komentuje ABC, najprawdopodobniej będą potrzebne "bardziej formalne przeprosiny" po gafie amerykańskiej głowy państwa.

"Karski by się skulił"

Amerykańskie media, m.in. ABC News i Fox News, przytaczają też wypowiedź Alexa Storożyńskiego, prezesa Fundacji Kościuszkowskiej. Stwierdził on, że "Karski by się skulił, gdyby to [słowa Obamy - red.] usłyszał".

"Prezydent musi uznać swój błąd i za niego przeprosić. Musi to uczynić dla Karskiego i dla innych Polaków, którzy ryzykowali życiem usiłując powstrzymać Holokaust" - napisał w oświadczeniu cytowany przez media Storożyński.

Poradnik na stronie ambasady

"Washington Post", poza cytowanymi wyżej wypowiedziami przypomina też, że na stronie internetowej polskiej ambasady w Waszyngtonie znajduje się poradnik, w jaki sposób pisać, by nie popełnić błędów przy wspominaniu o obozach koncentracyjnych i obozach zagłady z czasów II wojny światowej.

Dziennik przywołuje też zalecenia dla dziennikarzy spisane przez agencję AP, które przestrzegają, by nie popełniać błędów i nie mylić miejsca i sprawców zbrodni dokonywanych na terenach okupowanych przez nazistów.

Autor: jak/k / Źródło: ABC, CBS, "Washington Post", huffingtonpost.com, Fox News

Raporty: