Premier Ukrainy po rozmowie z premierem Rosji: Najgorsze mamy za sobą

tvn24Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk optymistycznie patrzy w przyszłość

Czy po wielu dniach ogromnego napięcia w stosunkach między Ukrainą a Rosją - pojawia się chwila oddechu i nadzieja na to, że do konfliktu zbrojnego jednak nie dojdzie? Takim optymistą zdaje się być premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który po rozmowie z szefem rządu Rosji Dmitrijem Miedwiediewem oświadczył, że te kraje najgorsze już mają za sobą.

- Myślę, że już mamy za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach między Ukrainą i Rosją. Mam nadzieję, że słowa, które powiedział mi rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, że decyzji o wprowadzeniu wojsk nie podjęto, odpowiada rzeczywistości – oświadczył Jaceniuk w poniedziałek w Kijowie.

Ukraina stowarzyszona z UE?

Według niego podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE otworzy nowe możliwości przed stosunkami Kijów-Moskwa. - Ukraina nie tylko zbliża się do Unii Europejskiej. Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z UE, która powinna otworzyć dodatkowe możliwości dla stosunków rosyjsko-ukraińskich. W żadnym wypadku nie będzie ona przeszkodą - przekonywał.

Zapewnił, że Kijów jest gotów na „nową jakość” w stosunkach z Rosją, w których Ukraina stanowi część wielkiej przestrzeni europejskiej. Jaceniuk zapewnił też, że Ukraina spełni wszystkie wymogi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby otrzymać kredyt - „z tego prostego powodu, że nie mamy innego wyjścia”. Premier poruszył też wątek Krymu. Sytuację na półwyspie nazwał trudną i po raz kolejny zaapelował do Rosji o wycofanie stamtąd swoich żołnierzy (więcej na ten temat przeczytasz tutaj).

Krymski rząd okrada Ukrainę?

Ostrzegł też nieuznawany przez Kijów rząd krymskiej autonomii przed przywłaszczaniem ukraińskiego majątku. "Samozwańczy i nielegalny rząd na Krymie usiłuje teraz faktycznie ukraść majątek narodowy Ukrainy. Mówię o Czornomornaftohazie (spółka zajmująca się wydobyciem surowców energetycznych - PAP) i innych obiektach należących do państwa. Chcę przestrzec ten rząd przed próbami rozkradzenia i przejęcia narodowego majątku Ukrainy" – powiedział.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MIEŚ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości