Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki po tym, gdy Izba Gmin nie poparła umowy wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Do wtorkowego głosowania odniósł się także wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia.
"Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa" - napisał premier Morawiecki we wtorek wieczorem na Twitterze.
Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 15 stycznia 2019
"Jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań"
Do wtorkowego głosowania odniósł się także wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.
- Uporządkowany brexit to najlepsze rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Po przegranym głosowaniu w Izbie Gmin rząd brytyjski powinien przedstawić plan dalszych działań. Czekamy na nowe brytyjskie propozycje w tej sprawie - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
- Będziemy pracowali z partnerami w Unii na temat szczegółowego i możliwie konstruktywnego odniesienia się do tych propozycji - dodał Szymański.
Jak podkreślił, "jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań, które pomogą znaleźć poparcie dla umowy wyjścia w parlamencie brytyjskim, a jednocześnie spełnią oczekiwania wszystkich krajów Unii Europejskiej".
- W zeszłym tygodniu opublikowano projekt ustawy dotyczącej zasad pobytu Brytyjczyków na terenie Polski w razie bezumownego brexitu. Kolejne projekty legislacyjne pojawią się wkrótce. Trwa wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych - zaznaczył Szymański.
Co dalej z brexitem?
Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, to jest najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.
Wśród możliwych scenariuszy są między innymi powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy artykułu 50 traktatów lub nawet wyjście z Unii Europejskiej bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca tego roku.
Wynik wtorkowego głosowania to najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył we wtorek wniosek o wotum nieufności dla rządu premier May. Do głosowania dojdzie w środę.
Autor: ft//now / Źródło: PAP