Brytyjska Izba Gmin zagłosowała we wtorek wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia.
"Bezumowny Brexit jest złym rozwiązaniem tak dla Wielkiej Brytanii, jak i samej UE. Razem z naszymi partnerami w UE odniesiemy się do nowych propozycji brytyjskich w tej sprawie. Zrobimy wszystko, by naszym obywatelom i firmom zapewnić maksimum przewidywalności i bezpieczeństwa" - napisał premier Morawiecki we wtorek wieczorem na Twitterze.
"Jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań"
Do wtorkowego głosowania odniósł się także wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański.
- Uporządkowany brexit to najlepsze rozwiązanie dla Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej. Po przegranym głosowaniu w Izbie Gmin rząd brytyjski powinien przedstawić plan dalszych działań. Czekamy na nowe brytyjskie propozycje w tej sprawie - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
- Będziemy pracowali z partnerami w Unii na temat szczegółowego i możliwie konstruktywnego odniesienia się do tych propozycji - dodał Szymański.
Jak podkreślił, "jesteśmy gotowi do poszukiwania rozwiązań, które pomogą znaleźć poparcie dla umowy wyjścia w parlamencie brytyjskim, a jednocześnie spełnią oczekiwania wszystkich krajów Unii Europejskiej".
- W zeszłym tygodniu opublikowano projekt ustawy dotyczącej zasad pobytu Brytyjczyków na terenie Polski w razie bezumownego brexitu. Kolejne projekty legislacyjne pojawią się wkrótce. Trwa wzmacnianie kadrowe służb celnych i weterynaryjnych - zaznaczył Szymański.
Co dalej z brexitem?
Zgodnie z przyjętą w ubiegłym tygodniu zmianą proceduralną premier May będzie musiała przedstawić plany dotyczące następnych kroków w ciągu trzech dni obrad Izby Gmin, to jest najpóźniej w poniedziałek, choć najprawdopodobniej zrobi to znacznie wcześniej.
Wśród możliwych scenariuszy są między innymi powtórzenie głosowania w parlamencie po uzyskaniu dalszych zapewnień politycznych ze strony Unii Europejskiej, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty na mocy artykułu 50 traktatów lub nawet wyjście z Unii Europejskiej bez umowy, organizacja drugiego referendum lub zwołanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską o północy z 29 na 30 marca tego roku.
Wynik wtorkowego głosowania to najwyższa porażka urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn złożył we wtorek wniosek o wotum nieufności dla rządu premier May. Do głosowania dojdzie w środę.
Autor: ft//now / Źródło: PAP