Prawie 2 mln funtów za rękopis Rowling

Aktualizacja:

1,95 mln funtów - za tyle sprzedano na aukcji w Londynie manuskrypt niepublikowanej książki J.K. Rowling. Cena wywoławcza oprawionego w skórę i wysadzanego półszlachetnymi kamieniami eksponatu wynosiła 50 tys. funtów.

Dyrektor działu manuskryptów i rzadkich książek domu aukcyjnego Sotheby's, Philip Errington powiedział, że po raz ostatni równie wielkie zainteresowanie wzbudził manuskrypt napisanej w 1865 roku "Alicji w Krainie Czarów". Na aukcji padł potrójny światowy rekord ceny - za manuskrypt żyjącego pisarza, książkę dla dzieci oraz książkę J.K. Rowling.

"The Tales of Beedle the Bard" ("Opowieści barda Beedle'a") zawiera pięć bajek o czarodziejach, które autorka przygód Harry'ego Pottera ręcznie napisała i zilustrowała.

Powstało zaledwie siedem egzemplarzy tej książki, a każda z nich różni się od innych. Sześć egzemplarzy autorka podarowała osobom, które najbardziej przyczyniły się do wydania książek o Potterze, siódmy – sprzedano na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby’s.

Ostatni, siódmy tom bestsellerowej serii Rowling - "Harry Potter and the Deathly Hallows" ("Harry Potter i Insygnia Śmierci") - wspomina o pięciu opowieściach przekazanych przez dyrektora Hogwartu Albusa Dumbledore'a uczennicy Hermionie Granger. To właśnie one składają się na "Opowieści barda Beedle'a".

Tylko jedna z tych historii ("The Tale of the Three Brothers" - "Opowieść o trzech braciach") jest znana, ponieważ została opowiedziana w ostatnim tomie.

Przychód uzyskany ze sprzedaży manuskryptu Rowling przeznaczyła na wsparcie organizacji charytatywnej pomagającej dzieciom: The Children's Voice. Autorka założyła ją w 2005 roku wraz z deputowaną do Parlamentu Europejskiego Emmą Nicholson.

Nabywcą manuskryptu jest handlująca dziełami sztuki firma Hazlitt, Gooden and Fox, ale mimo wydania prawie 2 milionów funtów nie będzie miała do niej praw autorskich.

Źródło: PAP, tvn24.pl