Powiększają się masowe groby pod Mariupolem. Zdjęcia satelitarne

Źródło:
PAP
Tak powiększyły się masowe groby pod Mariupolem
Tak powiększyły się masowe groby pod Mariupolem TVN24/Radio Swoboda
wideo 2/25
Tak powiększyły się masowe groby pod Mariupolem TVN24/Radio Swoboda

Ukraińscy dziennikarze poinformowali, że masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod oblężonym przez Rosjan Mariupolem powiększyły się. Wcześniej miejsca pochowków zostały zlokalizowane na zdjęciach satelitarnych. Radio Swoboda dokonało analizy na podstawie porównania zdjęć z kwietnia i maja.

"Zmiany widać na zdjęciach satelitarnych wsi Stary Krym i Wynohradne" – informuje projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Jak podały Schemy, satelita Planet Labs największe zmiany zaobserwował w Starym Krymie na północny zachód od Mariupola, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. "Na zdjęciu z 8 maja długość miejsca masowego pochówku przy miejscowym cmentarzu zwiększyła się z 200 do ponad 340 metrów w porównaniu ze zdjęciami z 24 kwietnia. Zwiększyła się także liczba wykopanych transzei" - poinformowano.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Na zdjęciu z 8 maja widoczny jest również sprzęt, prawdopodobnie koparka.

Powiększyła się także powierzchnia masowego grobu na cmentarzu pod Wynohradnem, które leży na wschód od Mariupola. Dziennikarze porównali zdjęcia z 21 kwietnia i z 6 maja.

CZYTAJ WIĘCEJ: Masowe groby pod Mariupolem: Rosjanie zaprzeczają i robią fałszywy fact-checking

Urządzili "sabat na krwi i kościach"

9 maja rada miejska Mariupola opublikowała na Telegramie nagranie wideo z cmentarza w Wynohradnem, informując, że "okupanci nadal przywożą tam setki ciał zabitych przez ich armię mieszkańców miasta". Schemy przytaczają również wypowiedź mera miasta Wadyma Bojczenki, który twierdzi, że "Rosjanie próbują ukryć ślady swoich zbrodni, grzebią ciała w masowych grobach i używają mobilnych krematoriów". Strona ukraińska ocenia, że w mieście zginęło z rąk Rosjan ponad 20 tysięcy cywilów.

Czytaj też: Mer Mariupola: Okupanci zrobili z miasta średniowieczne getto. Śmiertelność będzie współmierna do sytuacji

Bojczenko powiedział również, że Rosjanie uprzątnęli z ulic wiele ciał zabitych przed 9 maja, gdy Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa.

- 9 maja raszyści (pogardliwie o Rosjanach - red.) i ich zwolennicy urządzili w mieście sabat na krwi i kościach. Uprzątnęli kilka ulic i próbowali zrobić show. Ale wszyscy wiedzą, co naprawdę dzieje się w Mariupolu. To prawdziwe piekło – powiedział Bojczenko. Strona ukraińska informowała, że 9 maja prorosyjscy separatyści zorganizowali w części miasta "paradę zwycięstwa".

Ukraińscy dziennikarze zlokalizowali wcześniej trzy miejsca masowego pochówku pod Mariupolem. Oprócz Starego Krymu i Wynohradnego jeszcze jedno znajduje się w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola. Na zdjęciach satelitarnych tego miejsca nie widać zmian - podały Schemy.

Autorka/Autor:tas/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radio Swoboda

Tagi:
Raporty: