TVN24 | Świat

Trzeci masowy grób w pobliżu Mariupola. Ustalenia niezależnych dziennikarzy

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda poinformował o masowym grobie w Starym Krymie, położonym około pięciu kilometrów od Mariupola. Jest widoczny na zdjęciach satelitarnych.

Widoczne na zdjęciach satelitarnych nowe masowe groby pojawiły się na terytorium cmentarza w okupowanej przez Rosjan wsi Stary Krym, ok. 5 km od Mariupola – piszą Schemy w poniedziałek.

Pierwsze wykopy pojawiły się 24 marca, już po tym, gdy wieś zajęli Rosjanie. Na zdjęciach satelitarnych mają one ok. 60-70 km długości.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Na zdjęciu z 24 kwietnia widać nowe rowy. Długość całego obszaru masowego pochówku zwiększyła się do ponad 200 m.

Komentując tę informacje, mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że władze wiedzą o wywożeniu ciał zabitych mieszkańców Mariupola na cmentarz w Starym Krymie i składaniu ich w masowych grobach.

- Wiemy o tych zbiorowych grobach, bo ci faszyści – innych słów nie ma – angażują do pochówku miejscową ludność w zamian za jedzenie. To oni nas powiadomili, że aby dostać jedzenie, wodę, trzeba wypracować "roboczogodziny". Teraz w Mariupolu nie starcza pomocy humanitarnej, dlatego ludzie są zmuszeni, by to robić – powiedział Bojczenko.

Jak podaje Radio Swoboda, Stary Krym jest okupowany od 10 marca.

Wcześniej redakcja Schem poinformowała o dwóch innych miejscach masowego pochówku, odkrytym dzięki zdjęciom satelitarnym. Są to leżący na zachód od Mariupola Manhusz oraz Wynohradne na wschód od miasta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości