Ukraińskie wojsko: w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili w Donbasie 13 czołgów

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters

Walka Ukraińców z rosyjskimi siłami trwa 78. dobę. Agresorzy stracili w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował w czwartek wieczorem sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie na wschodzie Ukrainy. Broniący zakładów Azowstal w Mariupolu pułk Azow opublikował natomiast wideo przedstawiające rosyjsko-ukraińskie walki na terenie kombinatu. "W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga" - przekazano w opisie nagrania. Relacja na żywo w tvn24.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:14

  Zapraszamy do relacji:

 • 2:47

  Ukraińskie władze, wspierane przez społeczność międzynarodową, kontynuują działania na rzecz ratowania żołnierzy w oblężonej hucie Azowstal - poinformował portal "Ukraińska Prawda”, cytując wypowiedź ukraińskiej wicepremier Iryny Wereszczuk.

  Kijów udzielił pełnomocnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża do rozmów ze stroną rosyjską, również Turcja jest zaangażowana jako mediator.

 • 1:50

  Według ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego klęska Moskwy jest "oczywista dla wszystkich na świecie, także dla tych, którzy wciąż z nimi (Rosjanami) komunikują" i dodał, że Rosjanom brakuje odwagi, żeby przyznać się do porażki. - Oni są tchórzami i próbują ukryć tę prawdę nowymi atakami rakietowymi, lotniczymi i artyleryjskimi - powiedział ukraiński lider.

  Zełenski odniósł się również do ataku Rosjan na szkołę w Czernihowie na północy kraju: "Oczywiście, państwo rosyjskie jest państwem, w którym wszelka edukacja tylko przeszkadza". Dowódców, którzy takie rozkazy wydają, nazwał nieuleczalnie chorymi.

 • 1:23

  Konferencja Regionalna FAO dla Europy wezwała Rosję do natychmiastowego przerwania działań wojennych w celu pełnego wznowienia produkcji rolnej - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

  "W uchwalonym dokumencie państwa członkowskie wyraziły zaniepokojenie wpływem rosyjskiej agresji na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, a także rosnącymi cenami żywności, nawozów i energii" - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę zagraża światowemu bezpieczeństwu żywnościowemu. Przeciw przyjęciu decyzji, jak wskazano, zagłosowały wyłącznie: Białoruś, Federacja Rosyjska, i Tadżykistan.

 • 1:20

  Prezydent Andrzej Duda w piątek spotka się z prezydentem Estonii Alarem Karisem i premier Kają Kallas - weźmie też udział w konferencji poświęconej między innymi kwestiom bezpieczeństwa. Głównym celem roboczej wizyty szefa państwa jest współpraca na rzecz pomocy dla Ukrainy.

 • 0:38

 • 0:04

  W sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, w środkowej Portugalii, rozpoczęły się uroczystości 105. rocznicy objawień maryjnych. W nabożeństwie, w którym wierni modlą się o pokój na Ukrainie, uczestniczy kilkanaście tysięcy pielgrzymów, w tym Polacy.

 • 22:53

  Minister finansów wyjaśnił, że rząd uzyskał tylko 60 procent swoich planowanych wpływów podatkowych za kwiecień, a niedobór ten został częściowo uzupełniony do równowartości 79,5 proc. przez dotacje od zagranicznych partnerów. Podkreślił, że Kijów nadal pilnie potrzebuje zwiększenia finansowego wsparcia zagranicznego, ponieważ jest zmuszony przeznaczać miliardy dodatkowych dolarów na wydatki kryzysowe.

  Marczenko sprecyzował, że Ukraina otrzymała w kwietniu prawie 2 miliardy dolarów finansowania zewnętrznego, z czego 719 milionów pochodziło z dotacji. Powiedział, że kwota ta za okres od lutego wynosi 5,4 miliarda dolarów, w tym 801 milionów w grantach.

  - Jeśli nie uwzględnimy pomocy zagranicznej, to teraz wpływy za okres maj-czerwiec szacujemy na 45-50 proc. tego, co było planowane, o ile sytuacja się nie pogorszy – powiedział minister.

 • 22:47

  Ukraina została zmuszona do wydania 245,1 miliarda hrywien, czyli 8,3 miliarda dolarów na wojnę z Rosją, zamiast na rozwój gospodarczy - powiedział w czwartek agencji Reuters ukraiński minister finansów Serhij Marczenko. Szef resortu po raz pierwszy ujawnił wydatki wojenne swojego kraju.

  Marczenko przyznał, że większość środków pierwotnie przewidzianych na rozwój kraju zostało pochłoniętych przez potrzeby wojenne od zakupu i naprawy broni po wsparcie w nagłych wypadkach dla osób wewnętrznie przesiedlonych.

  Według danych ministerstwa polityki społecznej w Kijowie, oficjalnie zarejestrowanych jest 2,7 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, choć rzeczywista liczba jest wielokrotnie wyższa.

 • 22:41

 • 22:30

  Ukraińscy dziennikarze poinformowali, że masowe groby w Starym Krymie i Wynohradnem pod oblężonym przez Rosjan Mariupolem powiększyły się. Wcześniej miejsca pochowków zostały zlokalizowane na zdjęciach satelitarnych. Radio Swoboda dokonało analizy na podstawie porównania zdjęć z kwietnia i maja.

 • 22:28

  "Wzdłuż całej strefy obrony wróg stosuje lotnictwo wojskowe, systemy rakietowe, artylerię lufową dużego kalibru, czołgi i moździerze rozmaitych systemów. Prowadzi ataki rakietowo-bombowe na cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne, niszczy budynki administracyjne, szpitale, szkoły i przedszkola" - głosi oświadczenie.

  W komunikacie obecną sytuację w Donbasie, gdzie koncentruje się ofensywa rosyjska, opisano jako "trudną, ale pod kontrolą".

 • 22:25

  Rosyjscy żołnierze stracili w ciągu ostatniej doby 13 czołgów w obwodach donieckim i ługańskim - poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających w Donbasie na wschodzie Ukrainy.

  Wśród innych rosyjskich strat komunikat sztabu wylicza także: osiem systemów artyleryjskich, 27 jednostek sprzętu opancerzonego i pięć pojazdów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52 i cztery aparaty bezzałogowe Orłan-10.

 • 22:08

  W rezultacie ostrzału przez rosyjskie samoloty miasta Nowogród Siewierski, na północy Ukrainy, zginęły trzy osoby, a 19 zostało rannych - poinformował w czwartek wieczorem portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze obwodu czernihowskiego.

  Ataku dokonano w nocy ze środy na czwartek. Nowe szczegóły ataku na Nowogród Siewierski podało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Północ Sił Zbrojnych Ukrainy. "Wojska rosyjskie wystrzeliły kilka pocisków na miejscową szkołę i internat. Uszkodzone zostały budynki administracyjne" - głosi oświadczenie. Nadal trwa akcja ratunkowa.

 • 21:49

  "W warunkach całkowitego okrążenia, mimo nadzwyczaj trudnej sytuacji, braku amunicji i wielkiej liczby rannych, żołnierze pułku Azow nadal wypierają wroga z wcześniej zajętych przez niego pozycji na terenie zakładów" – oświadczył w czwartek na Telegramie pułk, który broni zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu.

  Do wpisu dodano zamieszczone w serwisie YouTube wideo pokazujące ukraińsko-rosyjskie starcia. Na kadrach widać też całkowicie zniszczone obiekty na terenie Azowstalu.

  Zakłady Azowstal są ostatnim punktem ukraińskiego oporu w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy. Broni ich pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej.

 • 21:12

  Polska robi co może, by pomóc ukraińskim dzieciom, umożliwiając im normalne i bezpieczne życie - powiedziała w czwartek zastępczyni stałego przedstawiciela RP przy ONZ Joanna Skoczek na forum Rady Bezpieczeństwa.

 • 20:52

  Na kierunku Siewierodoniecka, w obwodzie ługańskim, wojska rosyjskie prowadzą ofensywę w rejonie miejscowości Wojewodiwka. Na kierunkach Bachmut, Awdijiwka i Kurachowe prowadzą "działania ofensywne w celu poprawy swej sytuacji taktycznej, ale również bez powodzenia" - głosi komunikat.

  Na kierunku Doniecka, będącego pod kontrolą separatystów, "okupanci stosowali moździerze, artylerię lufową, systemy rakietowe i prowadzili ostrzały rakietowe i lotnicze" umocnień ukraińskich - głosi oświadczenie sztabu.

  Zaznaczono w nim, że nie milkną rosyjskie ostrzały, artyleryjskie i lotnicze, w Mariupolu w celu blokowania bronionych przez oddziały ukraińskie zakładów metalurgicznych Azowstal.

 • 20:47

  W najnowszym komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, opublikowanym w czwartek wieczorem, poinformowano, że wojska rosyjskie poniosły fiasko przy próbach umocnienia się na prawym brzegu rzeki Doniec w rejonie wsi Ołeksandriwka w obwodzie donieckim.

  Również bez powodzenia Rosjanie szturmowali wieś Nowoseliwka w tym rejonie.

 • 20:24

  Wataha, bohomaz, mereżka, step - to tylko kilka z wielu słów, które występują zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Przenikaniu obu języków i kultur poświęcona jest wystawa "Słownik ukrainizmów", która zostanie otwarta w czwartek w łódzkiej galerii Re:Medium.

 • 19:59

  Wcześniej w czwartek media ukraińskie podały, że jednostka zaopatrzeniowa, na której wybuchł pożar, to okręt wsparcia logistycznego projektu 23120 - Wsiewołod Bobrow bądź Elbrus. Jednostki projektu 23120 służą do przechowywania i transportu ładunków, słodkiej wody i amunicji, dostarczania zaopatrzenia dla innych okrętów na otwartym morzu i w portach, również w warunkach arktycznych. Mogą też wykonywać misje ratownicze.

 • 19:55

  Na okręcie Wsiewołod Bobrow, jednostce zaopatrzenia marynarki wojennej Rosji, wybuchł pożar "dzięki działaniom żołnierzy ukraińskich" - poinformował w czwartek przedstawiciel władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

  Bratczuk podkreślił, że Wsiewołod Bobrow, który znajdował się w rejonie Wyspy Węży, jest jedną z najnowszych jednostek w rosyjskiej flocie. W komentarzu na Telegramie ostrzegł, że wojska rosyjskie chcą uczynić z Wyspy Węży swój przyczółek tworząc w ten sposób jeszcze większe zagrożenie dla Odessy i obwodu odeskiego.

 • 19:40

 • 19:13

  Ukraińska Czornobajiwka, lotnisko pod Chersoniem na południu Ukrainy, gdzie Rosjanie z uporem umieszczają sprzęt, a Ukraińcy skutecznie go niszczą, stało się już stałym tematem żartów i memów. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) opublikowała nową rozmowę rosyjskich żołnierzy, z który jeden Czornobajiwkę nazywa "czyśćcem".

  - Przyjechaliśmy do Chersonia na bazę, tu jest cmentarz śmigłowców. U nas w armii to jak? Wszystko w rządku, równiutko. Śmigłowce ustawione w jednej linii i wszystko rozwaliło, Gradami – mówi rosyjski żołnierz w podsłuchanej przez SBU rozmowie. Inny wojskowy mówi o "czyśćcu".

  "Czornobajiwka obrasta nowymi legendami wśród rosyjskich najeźdźców" – komentuje SBU.

 • 18:51

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken uda się w weekend w podróż do Niemiec i Francji, aby wziąć udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO - podał Departament Stanu. Przedmiotem dyskusji będzie rosyjska agresja w Ukrainie i nadchodzący szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Madrycie.

 • 18:42

  Do tej pory Holandia udzieliła Ukrainie wsparcia militarnego o wartości 102 mln euro - poinformowała w czwartek minister obrony Kasja Ollongren członków izby niższej holenderskiego parlamentu (Tweede kamer).

  Szefowa resortu obrony przekazała także, że w tym tygodniu rozpoczęło się szkolenie ukraińskich żołnierzy z obsługi dwunastu haubic, które Holandia wspólnie z Niemcami wyślą na Ukrainę.

  Ukraińcy są już szkoleni w Niemczech przez holenderskich i niemieckich wojskowych - czytamy w piśmie minister Ollongren. Haubice opancerzone to najcięższe działa w holenderskiej armii. Broń może eliminować wrogie cele znajdujące się w odległości do 50 kilometrów.

 • 18:33

  Liczba osób, które uciekły z Ukrainy przed rosyjską agresją przekroczyła 6 milionów - poinformował w czwartek urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

  Według agencji Reuters jest to największy kryzys uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej.

  Rosyjska agresja na Ukrainę spowodowała masowe migracje ludności. 8 milionów Ukraińców stało się wewnętrznymi przesiedleńcami. Z danych UNHCR wynika, że według stanu na 11 maja za granicę uciekło z Ukrainy 6,03 mln osób. Większość z nich trafiła do UE, a najwięcej do Polski.

 • 18:13

  Rzeczniczka ministerstwa handlu Robyn Patterson sprecyzowała, że liczba wysyłek z USA do Rosji zawierających przedmioty podlegające sankcjom, czyli półprzewodniki, sprzęt telekomunikacyjny, lasery, awionikę i elementy technologii morskiej, spadła o 85 procent, a ich wartość obniżyła się o 97 procent w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku.

  Chipy komputerowe, zwane również półprzewodnikami, to "mózgi" obsługujące większość nowoczesnego sprzętu, od urządzeń domowych po myśliwce wojskowe. Rosja produkuje niewiele własnych chipów, opierając się na imporcie z firm azjatyckich i zachodnich.

  Według ekspertów z londyńskiej grupy Conflict Armament Research, która przeprowadziła analizę działania rosyjskich dronów wojskowych, zestrzelonych nad Ukrainą w ostatnich latach, maszyny te były wypełnione zachodnimi urządzeniami elektronicznymi i komponentami.

 • 18:10

  - Mamy doniesienia od Ukraińców, że kiedy znajdują rosyjski sprzęt wojskowy, jest on wypełniony półprzewodnikami, które zostały wyjęte ze zmywarek i lodówek – powiedziała w czwartek minister handlu USA Gina Raimondo podczas wysłuchania w Senacie USA.

  Według Raimondo w wyniku sankcji eksport technologii z USA do Rosji spadł o prawie 70 procent od czasu ich wprowadzenia pod koniec lutego. Około 30 innych krajów przyjęło podobne zakazy eksportu, które dotyczą również Białorusi.

  - Nasze podejście polegało na zablokowaniu rozwoju rosyjskiej technologii, aby sparaliżować ich zdolność do kontynuowania operacji wojskowej. I to jest dokładnie to, co robimy – mówiła.

 • 17:55

  Tymczasem przedstawicielka biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Tetiana Łomakina informowała w czwartek, że toczą się rozmowy o "drugim etapie operacji humanitarnej dotyczącej uratowania pracowników medycznych i osób rannych" i że chodzi o "około 500 osób".

  Wereszczuk mówiła natomiast w środę, że Ukraina proponuje, by ciężko rannych obrońców Azowstalu wymienić na rosyjskich jeńców wojennych, ale na razie nie osiągnięto porozumienia i rozmowy trwają. Nie podała wówczas liczby ciężko rannych żołnierzy ukraińskich w Azowstalu. Wyjaśniła, że Rosja nie zgadza się na to, by obrońców Azowstalu ewakuował kraj trzeci.

 • 17:53

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w czwartek, że rozmowy z Rosją o wymianie rannych obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu dotyczą 38 ciężko rannych, którzy muszą leżeć.

  "Pracujemy krok za krokiem. Wymieniamy 38 ciężko rannych, a potem będziemy iść dalej" - przekazała na Telegramie. Wyjaśniła, że "nie ma teraz rozmów, o jakich mówią niektóre media, o wymianie 500 czy 600 osób".

 • 17:37

  Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku, a także na terytorium rejonu połtawskiego – poinformował szef władz obwodu połtawskiego w środkowo-wschodniej części Ukrainy Dmytro Łunin.

  "Cztery rakiety wystrzelono w rafinerię. Wybuchy były również w rejonie (odpowiednik powiatu – przyp. red.) połtawskim" – poinformował Łunin.

  Poprzednio Rosja atakowała rafinerię 24 kwietnia. Wówczas dziewięć rakiet wycelowano w elektrociepłownię i rafinerię. Zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych. Atak rakietowy na rafinerię Rosjanie przeprowadzili także 2 kwietnia.

 • 17:27

  Wojska rosyjskie przejęły kontrolę nad ważną wsią Wojewodiwka w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Sytuacja jest tam trudna – poinformował Ołeksandr Striuk, kierownik miejskiej administracji Siewierodoniecka, cytowany przez portal Hromadske.

  Wojewodiwka to ostatnia miejscowość na trasie z Rubiżnego do Siewierodoniecka, od północnej strony miasta. W ostatnich dniach toczyły się tam zacięte walki. Wojska rosyjskie próbują otoczyć Siewierodonieck i nacierają z różnych kierunków – mówił Striuk 6 maja.

 • 17:14

  Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie zamierzają włączyć Mariupol do Rosji razem z tzw. Doniecką Republiką Ludową – napisał w czwartek na Telegramie doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Pierwszy krok to przejście na rosyjski kod łączności komórkowej. Teraz do tzw. DRL mają wejść rosyjskie banki i wyższe uczelnie" – stwierdził. Jak dodał, władze ukraińskie otrzymują informacje, że w Mariupolu planowane jest przeprowadzenie tzw. referendum w sprawie przyłączenia do Rosji. Jeden z portali podał datę 15 maja.

  "My także otrzymywaliśmy niejednokrotnie informacje od źródeł, że samozwańczy mer planuje właśnie tę datę. Nie możemy ani potwierdzić, ani zdementować tej informacji" - napisał Andriuszczenko.

  Według Andriuszczenki można mówić o przyspieszeniu działań na rzecz aneksji Mariupola przez Rosję.

 • 16:58

  Rada Praw Człowieka ONZ zagłosowała w czwartek za rezolucją wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem.

  Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę zagłosowały 33 kraje, 12 wstrzymało się od głosu, a dwa - Chiny i Erytrea - zagłosowały przeciwko.

 • 16:56

  Ukraina czeka na wizyty w Kijowie przywódców Niemiec - zapewnił w czwartek Andrij Sybiha, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Podkreślił, że "wzmocniła się dynamika relacji" Kijowa i Berlina i zrozumienie wspólnych interesów.

  Mówiąc o wzmocnieniu relacji z Niemcami Sybiha wyliczył niedawną rozmowę telefoniczną Zełenskiego z kanclerzem Olafem Scholzem i wizyty w Kijowie szefowej MSZ Niemiec Annaleny Baerbock i przewodniczącej Bundestagu Baerbel Bas. - Jest to nadzwyczaj ważne – mówił.

  Według jego słów Ukrainę i Niemcy łączy rozumienie wspólnych interesów i ocena wyzwań, które stoją przed Europą. - Rozumiemy jasno algorytm współpracy i oczekujemy dalszych wizyt w Kijowie przywódców Niemiec, i prezydenta (Franka-Waltera Steinmeiera), i kanclerza (Olafa Scholza) - powiedział wiceszef biura Zełenskiego. Nie wymienił możliwych dat takich wizyt.

  Sybiha wypowiadał się na konferencji prasowej w Kijowie. Jego słowa przekazała agencja Ukrinform.

  Po rozmowie telefonicznej Zełenskiego ze Steinmeierem 5 maja oceniano, że zażegnany został spór dyplomatyczny z kwietnia, gdy - według Berlina - Kijów zablokował wizytę prezydenta RFN na Ukrainie.

 • 16:44

 • 16:35

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w czwartek, że w celu stłumienia buntów w wojsku, rosyjskie dowództwo wysyła "doświadczonych oprawców", którzy upokarzają żołnierzy odmawiających walki z siłami ukraińskimi.

  Informację tę przytacza portal agencji Ukrinform, powołując się na wpis SBU na Facebooku.

  Według SBU, na Ukrainę są wysyłani "doświadczeni oprawcy" tacy jak generał Rustam Muradow, znany ze swojego okrucieństwa podczas interwencji rosyjskiej w Syrii. Służba twierdzi, że urządza on żołnierzom "procesy pokazowe", lecz nawet takie działania nie zmieniają zasadniczo sytuacji, ponieważ żołnierze mimo to odmawiają służby w najgorętszych punktach.

  Mają świadczyć o tym nowe rozmowy telefoniczne, które udało się przechwycić SBU. W przytoczonej rozmowie z ojcem żołnierz relacjonuje: - Przyjechał Muradow, k..., pokazową rozprawę zrobił, bo nikt nie chciał jechać dalej… Dowódcy nie chcieli wieźć swoich chłopaków na śmierć. Chłopcy też nie byli gotowi... On tych dowódców dla przykładu rozebrał, ręce k… związał. Z kieszeni musieli wszystko powyjmować, k…, ręce im związał. Do autobusów ich wrzucił i wywiózł.

  W dalszej części rozmowy żołnierz mówi, że pomimo takich demonstracji buntownicy i tak potem wysyłani są do domu. Dlatego on też czeka, że kiedy zostanie wysłany "na urlop".

  "Rosja nie może oficjalnie przyznać, że ma tak wielu żołnierzy, którzy odmawiają walki na Ukrainie. Dlatego nazywa ich ucieczki 'urlopami'" – dodała SBU we wpisie.

 • 16:18

  - Musimy odciąć ten tlen energetyczny dla Rosji, to jest szczególnie ważne dla Europy – w czwartek podczas wizyty w Berlinie minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

  Na konferencji prasowej z wicekanclerzem i ministrem gospodarki Niemiec Robertem Habeckiem mówił, że "Rosja pokazała (...), że nie jest wiarygodnym partnerem, a Europy 'nie stać' w tych warunkach na dalsze kontakty z Moskwą".

  Wcześniej w czwartek w telewizji ARD Kułeba pochwalił zmianę postawy Niemiec wobec wojny na Ukrainie. - Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim Niemcom za ich wsparcie dla mojego kraju - mówił.

  Obarczył też Rosję winą za przerwy w dostawach gazu do Europy Zachodniej. - To nie my odcięliśmy dostawy, lecz Rosja zajęła ważne obiekty infrastruktury gazociągów - powiedział minister w ARD. - Teraz nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować tego transferu – dodał.

 • 16:09

  Rzecznik Praw Dziecka rozszerzył działalność zespołu Dziecięcego Telefonu Zaufania. Oprócz specjalnych dyżurów telefonicznych w języku ukraińskim i rosyjskim ruszył internetowy czat z pomocą psychologiczną w tych językach – przekazało w komunikacie biuro prasowe RPD.

  Aby uzyskać pomoc w języku ukraińskim czy rosyjskim należy wybrać odpowiednią ikonkę prowadzącą do czatu w danej wersji językowej. W tych samych godzinach można też uzyskać pomoc przez telefon, dzwoniąc na darmowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800-12-12-12.

  Dokładne dni i godziny dyżurów zarówno psychologów, jak i prawnika można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka. Wsparcie mogą uzyskać dzieci, młodzież, ale również rodzice potrzebujący pomocy.

  "Specjalny czat internetowy działa przy Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800-12-12-12 już od stycznia i po polsku dostępny jest całodobowo" – przypomniano w komunikacie.

 • 15:58

  Przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk powiedział natomiast przed wystąpieniem szefa holenderskiego rządu, że ma nadzieję, iż Niderlandy poprą członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. Podziękował także premierowi za wysłanie broni i finansowe wsparcie.

 • 15:53

  W swoim przemówieniu premier Holandii w pełni poparł walkę Ukraińców i podkreślił, że jego kraj będzie "całkowicie" wspierać naród ukraiński zarówno w czasie wojny z Rosją, jak i po jej zakończeniu, kiedy potrzebne będzie odbudowanie kraju.

  Rutte mówił o "bezwzględnej, niesprawiedliwej i wyniszczającej" rosyjskiej agresji i propagandzie opartej na kłamstwach. - To jak bitwa między Dawidem a Goliatem i wszyscy wiemy, kto ją wygrał - powiedział.

  Dodał, że Ukraina może nadal być pewna uzbrojenia i sprzętu wojskowego z jego kraju. - Wkrótce wyślemy nowoczesne haubice – zadeklarował Rutte. - Sankcje muszą zostać utrzymane do czasu zakończenia rosyjskiej agresji i przywrócenia integralności Ukrainy – mówił.

  Jego zdaniem prezydent Rosji Władimir Putin myślał, że może odnieść łatwe zwycięstwo. - Był to poważny błąd w kalkulacjach, ponieważ stało się odwrotnie – ocenił Mark Rutte i dodał, że zachodnie siły demokratyczne są "zjednoczone bardziej niż kiedykolwiek".

 • 15:46

  Premier Holandii Mark Rutte przemawiał w czwartek w ukraińskiej Radzie Najwyższej za pośrednictwem połączenia wideo. Powiedział, że "Holandia stoi ramię w ramię z Ukrainą" i jest dla niego oczywiste, że "rodzinne więzi" między dwoma narodami zacieśniają się z każdym dniem.

  Rutte jest jednym z pierwszych zachodnich przywódców, którzy przemawiali do członków ukraińskiego parlamentu od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. Wcześniej uczynił to jedynie brytyjski premier Boris Johnson.

 • 15:35

  Rosjanie wywieźli z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy ponad dwa tysiące sierot - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Dodała, że w Rosji dzieciom nadawane jest nowe obywatelstwo.

  "Raszyści dokonują ludobójstwa ukraińskich dzieci" - napisała Denisowa na Telegramie. "Nadanie im rosyjskiego obywatelstwa sprawi, że łatwiej będzie je adoptować w Rosji" - dodała.

  Rzeczniczka praw człowieka Ukrainy poinformowała, że przygotowywane są porozumienia między Rosją i władzami separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, dotyczące sformalizowania transferów dzieci i ułatwiania ich adopcji rodzinom rosyjskim.

 • 15:26

  Pierwsza dama Ukrainy w poście przedstawiła też dane ministerstwa edukacji i nauki, z których wynika, że bombardowania i ostrzał dotknęły 1635 instytucji edukacyjnych. 126 z tych obiektów zostało całkowicie zniszczonych.

  "Na świecie trwa debata o tym, czy rosyjskie działania na Ukrainie są ludobójstwem. Zamiast odpowiedzi, proszę spojrzeć na mapę. Codziennie pojawia się na niej nowa szkoła albo przedszkole celowo, z bezprecedensowym cynizmem zniszczone przez Rosjan" – podkreśliła Zełenska.

 • 15:18

  Rosja prowadzi wojnę przeciwko ukraińskim dzieciom - napisała w czwartek pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska na Telegramie, komentując ostrzelanie przez rosyjskie lotnictwo szkoły i innych obiektów w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy kraju.

  Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podkreśliła, że celami rosyjskich rakiet były m.in. szkoła i internat.

  "Rosjanie, którzy twierdzą, że atakują tylko instalacje wojskowe, prowadzą wojnę przeciwko naszym dzieciom. W istocie prowadzą wojnę przeciwko naszej przyszłości" - napisała. Jak dodała, w mieście pracują ratownicy, ale wiadomo już o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i 12 rannych.

  Rosyjskie ministerstwo obrony podało zaś, że w ataku na Nowogród Siewierski użyto precyzyjnych rakiet, które miały uderzyć m.in. w ukraińskie centra dowodzenia, magazyny amunicji i miejsca koncentracji ukraińskich sił.

 • 14:55

  O pomoc w ewakuacji ukraińskich żołnierzy broniących kombinatu Azowstal w Mariupolu zaapelowały w czwartek do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana rodziny obrońców zakładów. - Ma pan możliwość zapisać się w historii jako bohater, który przyniósł pokój – powiedział ojciec jednego z żołnierzy.

 • 14:35

  W Odessie na południu Ukrainy zatrzymano trzy osoby podejrzane o współpracę z wrogiem - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa regionalnej policji Ałła Marczenko, na którą powołuje się portal unian.net.

 • 14:18

  Nadal trwają negocjacje w sprawie unijnego embarga na rosyjską ropę, tak aby znaleźć rozwiązanie i przyjąć pakiet sankcji – poinformowała na konferencji w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant.

 • 14:08

  Ukraińska Państwowa Służba Migracyjna przygląda się każdemu zezwoleniu na pobyt na Ukrainie wydanemu obywatelom Federacji Rosyjskiej - poinformowała w czwartek szefowa tej instytucji Natalia Naumenko, cytowana przez portal unian.net.

 • 13:50

  Ukraińcy na Półwyspie Krymskim są masowo wcielani do rosyjskiego wojska i zmuszani do walki przeciwko własnej ojczyźnie. Odmowa służby grozi więzieniem - przekazała w czwartek wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa w trakcie 34. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

  Rosjanie zatrzymują i więżą przywódców Tatarów krymskich i ukraińskich działaczy pod zarzutem szpiegostwa, terroryzmu i działalności sabotażowej. Ukraińcy są pozbawiani prawa do posiadania ziemi na Krymie i nauki w ojczystym języku, a instytucje religijne są zamykane przez władze okupacyjne - opisała Dżaparowa.

 • 13:48

 • 13:48

  Ukraiński sztab generalny opublikował w czwartek w mediach społecznościowych historię Iwana Miszczenki - sędziego Sądu Najwyższego, który na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zrzucił togę i ruszył na wojnę.

  "Sędzia Sądu Najwyższego Iwan Miszczenko zamienił togę sędziego na kamuflaż (...) i wyruszył bronić Ukrainy przed wrogiem w szeregach 93. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej 'Chołodnyj Jar'. Najpierw w obronie terytorialnej Kijowa, teraz Miszczenko jest dowódcą pododdziału 93. Samodzielnej Brygady. Ma ksywkę Dredd. Otrzymał ją od swoich towarzyszy w nawiązaniu do (dotychczasowej) działalności zawodowej i na cześć postaci z filmu 'Sędzia Dredd', w którym grał Sylvester Stallone. Dziś walczy tam, gdzie jest bardzo 'gorąco' - na kierunku iziumskim" - czytamy we wpisie sztabu generalnego.

 • 13:10

  Pełna skala okrucieństw dokonanych w Mariupolu nie została jeszcze ujawniona – podkreśliła w czwartek Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w swoim wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka ONZ.

  Przekazała, że w mieście znaleziono już tysiące ciał zabitych cywilów. Jak jednak dodała, w strefach, gdzie trwają natężone walki - w tym w Mariupolu - jej zespół miał trudności z dostępem i pozyskiwaniem informacji.

 • 13:09

  Denys Puszylin, przywódca samozwańczej, kontrolowanej przez Moskwę Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy, potwierdził, że rosyjskie siły szturmują zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu i odrzucił możliwość ewakuowania obrońców fabryki na podstawie międzynarodowego porozumienia - poinformowała w środę gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

 • 13:08

  Rosyjskie wojska kontynnują szturm zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Głównym celem wroga jest zablokowanie wyjść z podziemnych korytarzy na terenie fabryki, których plany pokazał najeźdźcy zdrajca - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  "Nie zważając na nic, ukraińscy obrońcy Mariupola podejmują ryzyko i próbują przeprowadzać kontrataki. Nie ma takich słów, które wyraziłyby heroizm tych ludzi" - ocenił na Telegramie Andriuszczenko.

 • 12:08

  Rosja nie jest w stanie przywrócić pełnej zdolności bojowej jednostek wycofanych z Ukrainy z powodu nałożonych na Kreml sankcji - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

  "W wyniku sankcji gospodarczych, nałożonych przez wiodące państwa świata na agresora, następuje wyraźny upadek kompleksu wojskowo-przemysłowego Federacji Rosyjskiej. Po utracie znacznej części potencjału wojskowo-technicznego podczas wojny na Ukrainie Rosjanie są zmuszeni dostarczać jednostkom sprzęt (...) i uzbrojenie wyprodukowane w latach 50. i 60. (ubiegłego wieku)" – podał HUR.

 • 11:38

  Portal Ukrinform poinformował w czwartek, że podczas budowy umocnień w Odessie żołnierze obrony terytorialnej znaleźli antyczne amfory, których wiek oceniono wstępnie na około 2,5 tysiąca lat.

  Ukrinform powołał się na wpis zamieszczony na Facebooku przez 126. Samodzielną Brygadę Obrony Terytorialnej miasta Odessa.

 • 11:08

  W całym obwodzie ługańskim nie ma wody i elektryczności - poinformował w czwartek szef Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj. Dodał też, że w środę w tymczasowo okupowanym Nowopskowie Rosjanie zamknęli gazociąg "Nowopskow-Szebelinka", który transportuje gaz do obwodów donieckiego i ługańskiego.

  "Ponadto otrzymano informację o przekierowywaniu, czyli de facto kradzieży gazu z gazociągu 'Sojuz' do gazociągów prowadzących na niekontrolowane przez Ukrainę terytoria obwodów ługańskiego i donieckiego" - dodał Hajdaj.

 • 10:55

  Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba podczas czwartkowej wizyty w Berlinie pochwalił zmianę postawy Niemiec wobec wojny na Ukrainie. - Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim Niemcom za ich wsparcie dla mojego kraju - powiedział w telewizji ARD.

 • 10:34

 • 10:12

  Ukraiński rząd robi, co w jego mocy w kwestii Mariupola, ale rozwój sytuacji jest uwarunkowany osobistym stanowiskiem Putina. Od jego decyzji będzie zależeć wszystko, co wydarzy się w tym mieście - ocenił w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.

  "W dwóch miejscach na froncie sytuacja jest obecnie krytyczna - w Mariupolu, konkretnie w zakładach metalurgicznych Azowstal, a także na kierunku ługańskim. Najcięższe ostrzały w obwodzie ługańskim mają miejsce w okolicach Rubiżnego i Siewierodoniecka. Rosjanie skoncentrowali swoje wysiłki pod Iziumem, a także przerzucają dodatkowych żołnierzy i sprzęt z obwodu charkowskiego do regionów ługańskiego i donieckiego" - poinformował Denysenko.

 • 10:10

  Rząd Japonii zamroził w czwartek aktywa największej instytucji finansowej Rosji, Sbierbanku, a także największego rosyjskiego banku prywatnego, Alfa Banku. To część sankcji za inwazję Rosji na Ukrainę – poinformowała japońska agencja prasowa Kyodo.

 • 10:09

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o szacunkowych stratach Rosjan od początki inwazji. Jest to:

  > blisko 26,6 tys. żołnierzy,
  > 1195 czołgów,
  > 2873 bojowe pojazdy opancerzone,
  > 534 systemy artyleryjskie,
  > 195 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  > 87 systemów obrony przeciwlotniczej,
  > 199 samolotów,
  > 161 śmigłowców,
  > 2019 pojazdów kołowych i cystern,
  > 13 jednostek pływających,
  > 398 bezzałogowców,
  > 94 pociski manewrujące.

  Największe straty - według ukraińskigo dowództwa - Rosjanie ponieśli na kierunku Kurachowe (około 18 tys. miasto na zachód od Doniecka).

 • 9:12

  W godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały z systemów artylerii rakietowej Uragan miasto Zełenodolsk i wieś Wełyka Kostromka w gminie zełenodolskiej na południu Ukrainy. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko.

 • 8:59

  Rosyjskie lotnictwo ostrzelało w nocy ze środy na czwartek szkoły i inne obiekty w mieście Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. Są zabici i ranni - poinformował w czwartek na Telegramie szef władz regionu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

  Siły najeźdźcy zostały wyparte z obwodów czernihowskiego, kijowskiego, sumskiego i żytomierskiego na początku kwietnia. Wciąż utrzymuje się jednak zagrożenie wrogimi atakami, zwłaszcza na terenach położonych blisko rosyjskiej granicy.

 • 8:28

  Departament obrony USA prowadzi rozmowy na temat zakupu 10 przeciwpancernych dronów-kamikadze Switchblade 600, które mogą zostać przekazane Ukrainie w ramach pakietu uzbrojenia wartego 300 mln dolarów – podała w czwartek agencja Bloomberg.

  USA zobowiązały się do dostarczenia Ukrainie co najmniej 700 dronów Switchblade, a około 100 zostało już przekazanych. Były to maszyny ze starszej serii 300, ważące 2,5 kilograma i opracowane do atakowania żołnierzy i lekkich pojazdów. Ich zasięg wynosi około 10 km i mogą utrzymywać się w powietrzu ponad celem przez 15 minut – wynika z danych firmy AeroVironment, która opracowała drony.

  Maszyny z nowej serii Switchblade 600, produkowane przez kalifornijską firmę Simi Valley, ważą około 23 kilogramów, mogą przelecieć ponad 38 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu 40 minut przed atakiem, do którego wykorzystują głowicę przeciwpancerną. Operator ma do dyspozycji tablet z systemem kontroli uderzenia, a pocisk może być sterowany ręcznie – wyjaśnił Bloomberg.

 • 8:23

  Brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji danych wywiadowczych poinformował, że "siły ukraińskie kontynuują kontratak na północ od Charkowa, odbijając kilka miast i wsi w kierunku rosyjskiej granicy". Jak dodano, w związku z nadaniem przez Rosję priorytetu operacji w Donbasie, jednostki rozmieszczone w obwodzie charkowskim zostały pozostawione wobec kontrataku mobilnych i wysoce zmotywowanych oddziałów ukraińskich.

  "Mimo rosyjskich sukcesów w okrążaniu Charkowa w początkowej fazie wojny, w związku z ciężkimi stratami obecnie ma trwać wycofywanie jednostek z regionu w celu reorganizacji i uzupełnienia sił" – wskazał brytyjski resort obrony, dodając, że po przegrupowaniu oddziały te zostaną prawdopodobnie rozmieszczone na wschód od Dońca, gdzie będą osłaniały szlaki dostaw dla wojsk walczących w okolicach Iziumu.

  Według brytyjskiego wywiadu, "wycofanie sił rosyjskich z obwodu charkowskiego jest milczącym przyznaniem, że Rosja nie jest w stanie zająć głównych ukraińskich miast, gdzie spodziewano się ograniczonego oporu ze strony mieszkańców".

 • 7:49

  Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie wsparcia wywiadowczego, ale czynią to w taki sposób, by uniknąć oskarżenia ze strony Rosji, że USA są stroną konfliktu. Priorytetem jest uniknięcie bezpośredniej amerykańsko-rosyjskiej konfrontacji - poinformował dziennik Washington Post.

  "Administracja prezydenta opracowała wytyczne dotyczące dzielenia się informacjami wywiadowczymi z Ukrainą - są one tak skonstruowane, aby uniknąć zaostrzenia napięć między Waszyngtonem a Moskwą. Zalecenia zawierają dwa szerokie zakazy. USA nie mogą dostarczać Kijowowi szczegółowych danych, które pomogłyby w zabiciu kluczowych rosyjskich dowódców lub polityków, np. szefa sztabu generalnego lub ministra obrony. Drugą zakazaną kategorią są wszelkie informacje pomocne Ukrainie w atakowaniu celów wroga poza granicami kraju (tj. na terytorium Rosji - red.)" - podkreślono w artykule.

 • 7:24

  Rosja jest "najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego" w związku z "barbarzyńską wojną", jaką prowadzi przeciwko Ukrainie – oceniła w czwartek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która wraz z szefem Rady Europejskiej przebywa z wizytą w Japonii.

  W rozmowie z dziennikarzami po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą w Tokio von der Leyen wspomniała również o "niepokojącym pakcie" pomiędzy Rosją a Chinami.

 • 7:16

  "Nasze jednostki nie pozwalają najeźdźcom atakować ani kroczyć naprzód. Dzięki skutecznemu wykorzystaniu artylerii i rakiet wyeliminowano 23 rosyjskich faszystów, zniszczono dwa czołgi, dwa bojowe wozy piechoty i skład amunicji w obwodzie chersońskim" - podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

  W komunikacie dodano, że wojska rosyjskie ponownie przeprowadziły atak rakietowy na obwód odeski, ale wystrzelony przez nie pocisk został unieszkodliwiony przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.

 • 7:14

  Ukraiński sztab generalny poinformował o sytuacji frontowej w poszczególnych rejonach kraju:

  "W Mariupolu główne wysiłki okupantów skupiają się na blokowaniu i próbie zniszczenia naszych jednostek na terenie zakładu Azowstal. Wróg nie przestaje wykonywać ataków z powietrza" - czytamy w komunikacie.

  Na kierunku charkowskim Rosjanie - zgodnie z informacją ukraińskiego dowództwa - przegrupowują siły, aby zapobiec dalszemu posuwaniu się Ukraińców w kierunku granicy państwowej. "Na północ od miasta Charków nieprzyjaciel prowadzi ostrzał artyleryjski jednostek naszych wojsk w celu zadawania strat w sile żywej, uzbrojeniu i sprzęcie" - ocenił sztab.

  "Na kierunku donieckim wrogie jednostki próbują rozwijać działania ofensywne w stronę miejscowości Łyman, Siewierodonieck, Bachmut, Awdijiwka i Kurachowo. Głównym zadaniem pozostaje ustanowienie pełnej kontroli nad Rubiżnem, Łymanem i Siewierodonieckiem" - dodał.

  We wschodniej strefie operacyjnej, na terenie obwodów donieckiego i ługańskiego, w ostatniej dobie Ukraińcy odparli dziewięć ataków wroga, zniszczyli osiem czołgów, sześć bojowych wozów pancernych, pięć pojazdów kołowych, jeden system obrony przeciwlotniczej i cztery bezzałogowce - poinformowało ukraińskie dowództwo.

 • 6:40

  Serhij Wołyna dowódca 36. Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy broniącej kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, zaapelował na Facebooku do miliardera i założyciela firmy SpaceX Elona Muska o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy do kraju trzeciego.

  "Elon Musk, mówią, że przybyłeś z innej planety aby nauczyć ludzi wiary w niemożliwe. Nasze planety są obok siebie, ja żyję tu gdzie przetrwanie jest prawie niemożliwe. Pomóż nam wydostać się z Azowstalu do kraju mediatora. Jeżeli nie ty, to kto ? Daj mi znak" - napisał Wołyna.

 • 4:38

 • 4:34

  Jak poinformowało na Facebooku dowództwo wojsk ukraińskich walczących na wschodzie kraju, w środę zniszczono 6 rosyjskich czołgów. Zginęło ok. 250 żołnierzy wroga. "Ukraińscy obrońcy kontynuują odpieranie ataków agresora w rejonie odpowiedzialności Grupy Operacyjno-Taktycznej Wschód. 11 maja rosyjscy żołnierze dokonali pięciu ataków. Nasza artyleria otworzyła ogień na grupy personelu wojskowego i sprzętu" - głosi komunikat.

 • 4:34

  Podczas konferencji prasowej premier Włoch Mario Draghi "powiedział, że europejskie firmy będą mogły płacić za gaz w rublach bez naruszania sankcji, najwyraźniej odrzucając przeciwne wskazówki Unii Europejskiej" - przekazał Bloomberg. - Nie ma oficjalnej deklaracji, co oznacza naruszenie sankcji - wskazał Draghi. - Nikt nigdy nie mówił nic o tym, czy płatność w rublach narusza sankcje - dodał.

 • 4:33

  - Negocjujemy z czołowymi państwami świata na temat zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa na nadchodzące dziesięciolecia - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zaznaczył, że po raz pierwszy w historii Ukrainy pojawiła się możliwość udzielenia takich gwarancji.

  - Będą one to nie tylko istotne z punktu widzenia prawnego, ale także będą szczegółowo wymieniać te gwarancje, kto ma je zapewnić i w jaki sposób - powiedział ukraiński prezydent. Podkreślił, że nie stanie się to "w ciągu kilku dni", ale jest przekonany, że "ten maj będzie miał szczególne znaczenie dla historii Ukrainy".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: tvn24.pl, PAP, BBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: YouTube/AZOV media

Pozostałe wiadomości