Ponad cztery razy głębiej niż mierzy najwyższy budynek świata. Gdzie może być łódź Titan

Źródło:
CNN, Twitter, tvn24.pl
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce?
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce?
TVN24
Trwają poszukiwania łodzi podwodnej Titan. Co wiemy o jednostce? TVN24

W Oceanie Atlantyckim nadal nie odnaleziono łodzi podwodnej Titan. Wiadomo, że konstrukcja pozwala jej zejść na głębokość nawet 4 km. To ponad cztery razy głębiej niż mierzy najwyższy budynek świata. Obrazuje to opublikowana w internecie animacja.

Akcja ratunkowa pasażerów łodzi podwodnej Titan nadal trwa. Załoga poszukiwana jest od niedzieli, gdy wyruszyła na dno Atlantyku, aby eksplorować wrak słynnego Titanica. Jak poinformował w środę kapitan Jamie Frederick z amerykańskiej straży przybrzeżnej, poszukiwania prowadzone są na obszarze około 26 tys. km kwadratowych do głębokości około czterech kilometrów. Do czego można porównać tę głębokość?

ZOBACZ TEŻ: Dryfują na powierzchni, zamarzają w ciemności czy utknęli na dnie? Jest kilka scenariuszy

Gdzie znajduje się Titan?

Titanic znajduje się na głębokości około 3,8 km. Dla porównania, średnia głębokość Morza Bałtyckiego to 52,3 metra, a Morza Kaspijskiego 211 metrów. Gdyby umiejscowić go pod powierzchnią wody, dalej mógłby się znaleźć Varso, najwyższy wieżowiec Polski (i jednocześnie Unii Europejskiej), który ma 310 metrów wysokości, a później wieża Eiffla, która ma 330 metry. Nadal więc brakuje ponad 3 km do osiągnięcia głębokości Titanica.

W międzyczasie przekroczona zostałaby też granica docierania światła słonecznego poniżej poziomu oceanu. Dociera ono bowiem tylko do ok. 200 metrów poniżej poziomu wody, a większe odległości wiążą się z coraz mniejszą ilością słońca.

332 metry w głąb Atlantyku to z kolei największa głębokość, na jaką kiedykolwiek udało się zanurkować człowiekowi - dokonał tego Ahmed Gabr w 2014 roku. 459 metrów to najgłębszy punkt w Morzu Bałtyckim. Dalej znalazłby się najwyższy budynek świata, znajdujący się w Dubaju Burdż Chalifa, który ma 828 metrów. Od 1 km w dół, ze względu na brak dostępu promieni słonecznych, zapanowałaby już zupełna ciemność. To właśnie w obszarze mroku znajduje się aż 90 proc. wód Atlantyku.

ZOBACZ TEŻ: Zaginięcie łodzi podwodnej Titan. Zarejestrowano podwodne odgłosy w rejonie poszukiwań

1,5 km w głąb oceanu to odległość, do jakiej maksymalnie występuje ośmiornica olbrzymia, jedna z największych ośmiornic świata. Jest to również średnia głębokość Morza Śródziemnego. Jeszcze niżej znalazłby się najgłębszy punkt jeziora Bajkał (1642 metry), a dalej, gdyby umiejscowić je pionowo pod względem wysokości, znalazłyby się Rysy, które mają 2,5 km (2501 metrów). Tuż pod nimi znalazłby się słynny most Golden Gate z San Francisco, gdyby ustawić go wzdłuż (2737 metrów).

Średnia głębokość Atlantyku wynosi 3646 metrów, a maksymalna 8376 metrów. Łódź podwodna Titan została zaprojektowana tak, aby mogła zejść ok. 4 km. Ma 6,7 metra długości, 2,8 metra szerokości i 2,5 metra wysokości. Jej obecna lokalizacja pozostaje jednak nieznana. Według ekspertów tylko w czasie, po którym zgłoszono utratę łączności (godzina i 45 min), mogła zejść do 3,5 km.

W przeszłości miała już miejsce podobna akcja ratunkowa. 29 sierpnia 1973 roku udało się uratować dwóch mężczyzn uwięzionych przez 84 godziny w łodzi podwodnej, ok. 250 kilometrów od wybrzeża Irlandii. Oni jednak znajdowali się na głębokości 480 metrów, a akcja uznawana jest do dziś za wyjątkową - nigdy później nie przeprowadzono udanej akcji ratunkowej na większej głębokości.

ZOBACZ TEŻ: Walka z czasem w sprawie zaginionej łodzi podwodnej Titan. Służby podają, ile zostało tlenu

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: CNN, Twitter, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock