"Postsowiecka UE" - kolejny etap budowy


Prezydenci Rosji Dmitrij Miedwiediew, Białorusi Aleksandr Łukaszenka i Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew podpisali w piątek w Moskwie "Deklarację w sprawie euroazjatyckiej integracji gospodarczej". Ma ona na celu zacieśnienie więzi gospodarczych krajów b. ZSRR.

- Zrobiliśmy poważny krok w kierunku utworzenia Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Będzie to bez wątpienia miało wpływ na przyszłość naszych krajów - powiedział Miedwiediew podczas ceremonii podpisania dokumentów.

Szefowie trzech państw porozumieli się też w sprawie utworzenia "euroazjatyckiej komisji gospodarczej", która ma zająć się pilotowaniem procesów integracyjnych pomiędzy Rosją, Białorusią i Kazachstanem.

Integracji cd.

Zrobiliśmy poważny krok w kierunku utworzenia Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Będzie to bez wątpienia miało wpływ na przyszłość naszych krajów. Dmitrij Miedwiediew

Rosja, Białoruś i Kazachstan utworzyły w 2009 roku unię celną, a porozumienie o wspólnej przestrzeni gospodarczej ma obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku. Ostatecznie Euroazjatycka Unia Gospodarcza ma - według Miedwiediewa - działać od 2015 roku.

Z ideą utworzenia "unii euroazjatyckiej" po raz pierwszy wystąpił premier Władimir Putin w artykule zamieszczonym w październiku tego roku w dzienniku "Izwiestija". Zachwalał "model ponadnarodowego zjednoczenia, który będzie mógł stać się jednym z biegunów współczesnego świata". Jednocześnie zaprzeczał, jakoby dążył do wskrzeszenia dawnego Związku Radzieckiego.

Rosja wielokrotnie podejmowała próby integracji dawnych republik po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Lecz powstałe sojusze polityczne, gospodarcze lub wojskowe - Wspólnota Niepodległych Państw, Związek Białorusi i Rosji, czy Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB) - mają bardzo skromny zakres działania.

Źródło: PAP