Posiadłość o powierzchni połowy Monako. Janukowycz trzymał tam bażanty i niedźwiedzie

Synohora położona jest w Karpatach, 650 km od Kijowa

Meżyhiria pod Kijowem to nie jedyna luksusowa rezydencja Wiktora Janukowycza. Odsunięty od władzy prezydent ma też pokaźny dom w Karpatach. W niedzielę strażnicy bez przeszkód wpuszczali tam ludzi.

Rezydencja, nazywana Synohorą, stoi na skraju lasu, nieopodal wioski Huta, 650 km od Kijowa. Została wybudowana w 2001 roku jako zimowa posiadłość dla prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. Jej powierzchnia całkowita równa jest połowie wielkości terytorium Monako i wynosi około jednego km kwadratowego. Według doniesień mediów, posiadłość została wyremontowana za miliony dolarów. Jak podawano, za odnowienie głównego budynku Janukowycz zapłacił kilkadziesiąt milionów dolarów. Na terenie posiadłości oprócz domu znajduje się także jezioro oraz kolejne zoo, gdzie prezydent trzymał m.in. niedźwiedzie, dziki i bażanty.

Na kilka dni w roku

W niedzielę otwarto bramy rezydencji, a tysiące osób zaczęło oglądać kolejne włości Janukowycza. Wielu przecierało oczy ze zdumienia, podobnie jak było w przypadku Meżyhirii. Synohora to kolejny symbol wystawnego życia Janukowycza. - Przyszliśmy, bo chcemy zobaczyć, na co poszły nasze pieniądze. Wszyscy pracowaliśmy na niego, żeby mógł sobie rządzić - powiedział jeden z odwiedzających rezydencję. Janukowycz według ukraińskich mediów przebywał w Synohorze zaledwie kilka dni w roku. Nie wiadomo, ile kosztowało jej utrzymanie.

Autor: /jk / Źródło: Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP