Portugalia. Atak nożownika w Lizbonie. Zginęły dwie osoby

Autor:
akr/adso
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej dwie osoby zginęły w ataku nożownika w centrum Lizbony - poinformowały portugalskie służby. Napastnik został obezwładniony. Według lizbońskiej stacji CM TV zdążył jednak zranić wiele osób, które trafiły do okolicznych szpitali.

Do tragicznego zdarzenia doszło we wtorek w Izmaelickim Centrum w Lizbonie, gdzie z niewyjaśnionych dotychczas przyczyn mężczyzna zaatakował obecne w budynku osoby przy użyciu noża. Według mediów ofiarami śmiertelnymi są dwie kobiety, obywatelki Portugalii.

Napastnik został ranny

Z komunikatu portugalskiej policji wynika, że atak miał miejsce krótko przed godziną 11 czasu lokalnego (12 czasu polskiego) "przy użyciu dużych rozmiarów noża".

Służby potwierdziły, że policja obezwładniła napastnika. Oddano do niego strzał w chwili, kiedy kierował się w stronę funkcjonariuszy wezwanych na miejsce tragedii. Według telewizji CNN Portugal, agresor został poważnie ranny w nogę i trafił do szpitala.

Przywódca społeczności izmaelitów w Portugalii Nazim Ahmed powiedział, że napastnikiem był obywatel Afganistanu. Policja nie potwierdziła jeszcze tej informacji.

Lizbońska stacja CM TV podała, że napastnik zdołał ranić wiele osób znajdujących się w budynku. - Zostały one już przetransportowane do kilku szpitali w stolicy - przekazała. Według portugalskiej telewizji poważnie ranny został nauczyciel pracujący w Izmaelickim Centrum.

Premier Costa: wszystko wskazuje na to, że był to odosobniony przypadek agresji

Policja nie ustaliła dotychczas motywów, którymi kierował się napastnik. Źródła w MSW potwierdziły jednak, że dochodzenie w sprawie ataku nożownika prowadzi jednostka zajmująca się terroryzmem.

Część przedstawicieli rządu Portugalii oraz policji zaapelowała tymczasem o wstrzemięźliwość w informowaniu o motywach działania. - Wszystko wskazuje na to, że był to odosobniony przypadek agresji - powiedział premier Antonio Costa, który przekazał wyrazy współczucia rodzinom poszkodowanych osób.

Izmaelici są ugrupowaniem religijnym i politycznym wywodzącym się z islamu szyickiego. W Izmaelickim Centrum w Lizbonie prowadzą zarówno modlitwy, jak też działalność edukacyjno-kulturalną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: PAP, Reuters