Świat

Poroszenko zapewnia, że jest gotów na rozejm. Stawia warunki

Świat


Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił wiceprezydenta USA Joe Bidena w rozmowie telefonicznej, że jest gotów wznowić zawieszenie broni w konflikcie z prorosyjskimi rebeliantami. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki.

Za takie Poroszenko uznał potwierdzenie przestrzegania rozejmu przez drugą stronę, a także uwolnienie wszystkich zakładników i ustanowienie kontroli na granicy z udziałem obserwatorów OBWE.

Poroszenko podkreślił w rozmowie z Bidenem, że jest gotów do rozpoczęcia - bez dodatkowych warunków - merytorycznych rozmów politycznych w sprawie uregulowania sytuacji w obwodach donieckim i ługańskim. Ukraiński przywódca poinformował amerykańskiego wiceprezydenta o wynikach środowego spotkania w Berlinie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec.

Gry dyplomatyczne

20 czerwca prezydent Ukrainy ogłosił rozejm w walkach z separatystami, który został tydzień później przedłużony do 30 czerwca. Separatyści mieli w tym czasie złożyć broń, co nie nastąpiło. Obie strony obwiniają się o akty przemocy, naruszające zawieszenie broni. W nocy z poniedziałku na wtorek ukraińskie siły wznowiły tzw. operację antyterrorystyczną we wschodniej Ukrainie. W środę Pawło Klimkin, Siergiej Ławrow, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius uzgodnili, „że podejmą wszystkie niezbędne kroki i użyją swych wpływów wobec wszystkich zainteresowanych stron", by doprowadzić do wznowienia rozejmu. Zaznaczyli jednocześnie, że konieczne jest "pilne uwolnienie wszystkich zakładników" przetrzymywanych na Ukrainie.

Z zadowoleniem przyjęli zadeklarowaną przez Rosję gotowość do dopuszczenia ukraińskich pograniczników, w razie rozejmu, na dwa rosyjskie posterunki graniczne: "Gukowo" i "Donieck". Wezwali także OBWE do podjęcia "koniecznych kroków w celu rozmieszczenia obserwatorów organizacji w tych punktach granicznych". Do 5 lipca ma odbyć się też kolejne posiedzenie grupy kontaktowej "w celu wypracowania obustronnego i bezwarunkowego porozumienia w sprawie trwałego zawieszenia broni". W skład grupy kontaktowej wchodzą przedstawiciele władz Rosji i Ukrainy, a także separatyści z obwodów donieckiego i ługańskiego (wschodnia Ukraina) oraz przedstawiciele OBWE. Wiceprezydent USA Joe Biden zapewnił, że USA podzielają i popierają stanowisko prezydenta Poroszenki w kwestii uregulowania kryzysu i są gotowe podjąć wysiłki dla zaprowadzenia pokoju na Ukrainie.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: mk//rzw/kwoj / Źródło: PAP