Świat

Poroszenko: obronimy się, nie ma powodów do paniki

Świat

Poroszenko zapewnia, że ukraińskie wojsko będzie w stanie odeprzeć atak
ReutersPoroszenko zapewnia, że ukraińskie wojsko będzie w stanie odeprzeć atak

Jeśli plan pokojowy zawiedzie, ukraińskie siły zbrojne są zdolne i gotowe odeprzeć atak - przekazał po naradzie z szefami resortów siłowych Petro Poroszenko. Prezydent podkreślił również, że nie ma "powodów do paniki" w związku z sytuacją na wschodzie kraju, gdyż Ukraina będzie w stanie się obronić.

Od zeszłego tygodnia Kijów alarmuje o nowych dostaw sprzętu dla prorosyjskich separatystów walczących z ukraińskim wojskiem na wschodzie Ukrainy oraz wzmożonej aktywności rosyjskich wojsk.

Informacje te zostały potwierdzone m.in. przez NATO i OBWE. Jak przewidują eksperci, może to oznaczać, że niebawem dojdzie do kolejnego zaostrzenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego.

W piątek Petro Poroszenko spotkał się z przedstawicielami resortów siłowych, by omówić zdolności obronne kraju.

"Proch powinien być suchy"

Ukraiński prezydent podkreślił, że Kijów wciąż jest zdeterminowany, by rozwiązać konflikt drogą pokojową.

- Kwestię niektórych rejonów Donbasu można rozwiązać wyłącznie w sposób polityczny i pokojowy, jednak mamy siły i środki, by obronić nasz kraj. Proch powinien być suchy – oświadczył Poroszenko.

Jak jednak dodał, jeśli plan pokojowy zawiedzie, siły rządowe będą w stanie odeprzeć atak. Zwrócił się jednocześnie z apelem do społeczeństwa, by zachowało spokój. - Nie ma powodów do paniki - oświadczył.

Od 5 września w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni, zgodnie z ustaleniami zawartymi między Ukrainą a Rosją z udziałem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jest ono jednak nieustannie naruszane.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżu
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kg\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: