Odnaleziono szczątki dwóch kobiet i dziecka. Próbowali uciekać przed erupcją wulkanu

Źródło:
ANSA, Rai News, Reuters

W Pompejach odnaleziono szczątki kolejnych trzech ofiar wybuchu Wezuwiusza z 79 roku. To dwie kobiety i dziecko. Według archeologów, gdy nadeszła katastrofa, próbowali się schronić w jednym z budynków, jednak zginęli pod jego murami.

Jak poinformował Park Archeologiczny w Pompejach w poniedziałek, podczas trwających obecnie prac wykopaliskowych natrafiono na szczątki kolejnych trzech osób, które zginęły po erupcji wulkanu w 79 roku. Odnaleziono je na stanowisku archeologicznym Regio IX, czyli w jednym z okręgów starożytnej miejscowości, który był handlową częścią miasta, i do tej pory pozostawał stosunkowo mało zbadanym obszarem Pompejów.

ZOBACZ TEŻ: Tak mieszkała klasa średnia w Pompejach. "Ten park archeologiczny nie przestaje zaskakiwać"

Odnalezione szczątki należały do dwóch kobiet i dziecka

Szczątki prawdopodobnie należą do dwóch dorosłych kobiet i dziecka w wieku 3-4 lat. Zostały odnalezione w budynku, w którym zdaniem badaczy znajdowały się wówczas m.in. pralnia, warsztat, piekarnia i pomieszczenia do przetwarzania żywności. Archeolodzy twierdzą więc, że ofiary mogły poszukiwać tam schronienia, gdy wybuchł Wezuwiusz. U całej trójki, jak podała włoska stacja Rai News, stwierdzono urazy spowodowane zawaleniem się budynku. We fragmentach murów wykryto również resztki lapilli, czyli materiału wulkanicznego wyrzucanego podczas erupcji.

Oprócz tego w ruinach atrium przy budynku archeolodzy odnaleźli dwie ściany z freskami, przedstawiającymi sceny mitologiczne. Na jednej namalowani byli Apollo i Dafne, a na drugiej Posejdon i Amymone. Natrafiono też na ślady zwęglonych mebli, spalonych podczas pożaru, który wybuchł w momencie katastrofy.

Niedawno archeolodzy odkryli dwa inne szkielety około 55-letnich mężczyzn. Najprawdopodobniej zginęli oni w wyniku licznych obrażeń spowodowanych zawaleniem się budynku. Odkrycie skłoniło naukowców do sformułowania hipotezy, zgodnie z którą nie tylko wybuch wulkanu, ale i trzęsienie ziemi spowodowały zniszczenie Pompejów. Trwające obecnie wykopaliska mają na celu zabezpieczenie i konserwację pozostałości zniszczonego miasta.

ZOBACZ TEŻ: Nie tylko wybuch wulkanu. Nowa hipoteza dotycząca zniszczenia Pompejów

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: ANSA, Rai News, Reuters