Pomógł namierzyć bin Ladena. Terroryści zabili jego prawnika


Prawnik lekarza Szakila Afridiego, który pomógł CIA w polowaniu na przywódcę Al-Kaidy Osamę bin Ladena, został zastrzelony - podała pakistańska policja. Do zabójstwa doszło we wtorek.

Samiullah Afridi reprezentował dr. Szakila Afridiego, który w 2012 roku został skazany na 33 lata więzienia za pomoc amerykańskim służbom wywiadowczym w potwierdzeniu tożsamości Osamy bin Ladena, który ukrywał się w swojej twierdzy w pakistańskim Abbottabadzie. Wyrok uchylono w 2013 roku. Doktor Afridi przebywa w więzieniu, gdzie czeka na kolejny proces.

Lekarz przeprowadził akcję szczepień przeciwko polio, chcąc zdobyć próbki DNA czterech żon i dzieci, które mieszkały w willi bin Ladena, aby ustalić czy są spokrewnione z bin Ladenem.

CIA podejrzewała, że w willi w Abbottabadzie ukrywa jeden z liderów organizacji terrorystycznej, ale nie podejrzewała, że jest to sam szef Al-Kaidy.

Zabójstwo prawnika

Prawnik lekarza został zastrzelony we wtorek, kiedy wracał do swojego domu w północno-zachodniej części Peszawaru. Zdaniem władz w obawie o swoje bezpieczeństwo przez dłuższy czas przebywał za granicami Pakistanu. Do kraju wrócił przed kilkoma dniami. - Wracał do domu, gdy uzbrojeni mężczyźni otworzyli do niego ogień. Został postrzelony dwukrotnie - w brzuch i szyję. Zmarł na miejscu - powiedział przedstawiciel policji w Peszawarze Jamal Hussain.

Do zabójstwa przyznało się dwóch mężczyzn z ugrupowania Jundullah, jednego z odłamów al-Kaidy. - To my go zabiliśmy, bo bronił Szakila Afridiego, który jest naszym wrogiem - powiedział przedstawiciel grupy.

Później do zabójstwa przyznała się także frakcja Talibów Tehrik-i-Taliban (TTP). - Bronił doktora Afridiego, który szpiegował naszego szejka i najwyższego przywódcę Osamę bin Ladena. Samiullah Afridi reprezentował go w procesie, dlatego zdecydowaliśmy go zlikwidować skoro nie możemy dosięgnąć Szakila Afridiego - powiedział rzecznik ugrupowania.

Autor: kło//gak / Źródło: The Guardian