Izba Reprezentantów zaaprobowała w czwartek przyznanie w roku budżetowym 2019 amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy wartości 250 milionów dolarów. Jedna piąta tej kwoty - 50 milionów dolarów - może być przeznaczona na śmiercionośną broń defensywną.
Pomoc dla Ukrainy została uchwalona przez Izbę Reprezentantów - stosunkiem głosów 359 do 54 - w ramach "Ustawy o narodowym budżecie obronnym Stanów Zjednoczonych”
Ustawa, ogólny plan wydatków na obronę, przewiduje przeznaczenie na obronność 716 miliardów dolarów.
Jeśli ustawa zostanie zaaprobowana przez Senat i podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa, to pozwoli władzom w Kijowie na zakup dodatkowych przenośnych, wystrzeliwanych z ramienia rakiet przeciwpancernych Javelin, a zsumowana wartość amerykańskiej pomocy militarnej dla Ukrainy od rosyjskiej inwazji na Krym przekroczy miliard dolarów.
"Mordercy czołgów"
Trump zaaprobował dostarczenie Ukrainie w formie daru rakiet Javelin o wartości 47 milionów dolarów w grudniu 2017 roku. Był to przełom w amerykańskiej polityce wobec Kijowa; wcześniej nie dostarczano Ukrainie broni śmiercionośnej.
Wojska ukraińskie otrzymały pierwsze Javeliny (pol. oszczepy), nazywane "mordercami czołgów”, w kwietniu.
Ustawa zawiera szereg postanowień zmierzających do przeciwdziałania agresywnym poczynaniom Rosji wobec sąsiadów. Jednym z nich jest zobowiązanie sekretarza stanu do przedstawienia w Kongresie raportu o współpracy z Ukrainą w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.
Konflikt na Ukrainie
Konflikt w Donbasie trwa od 2014 roku, gdy prorosyjscy separatyści utworzyli tam dwie samozwańcze republiki ludowe: doniecką i ługańską. W wyniku walk zginęło dotąd ponad 10 tysięcy osób ludzi. Liczba ta dotyczy cywilów, żołnierzy ukraińskiej armii i bojowników, którzy uczestniczyli w walkach w tym regionie.
Autor: KR//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia public domain | Scrumshus