Żołnierze z Polski, Francji i Niemiec utworzą wspólną grupę bojową. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane dziś w Brukseli przez przedstawicieli trzech państw. Weimarska Grupa Bojowa będzie liczyć prawie 1700 żołnierzy zdolnych do działania w połowie 2013 roku.
Grupa będzie rezerwą strategiczną Unii Europejskiej i jeśli sytuacja zaostrzy się w jakimś regionie świata, wtedy będzie tam przerzucana. Porozumienie w imieniu ministrów obrony podpisali wojskowi przedstawiciele przy NATO i UE Polski, Francji i Niemiec: gen. dyw. Janusz Bojarski, wiceadmirał Xavier Paitard i gen. broni Roland Kather.
Podział zadań
Praktycznie w każdej sytuacji kryzysowej, w której znajdzie się Unia Europejska ta grupa bojowa może być aktywowana. Taka sytuacja może się zdarzyć dziś lub jutro, nie wiadomo. My musimy mieć pewien instrument wojskowy, który pozwoli nam reagować w sytuacjach kryzysowych. gen. dyw. Janusz Bojarski
Wraz z podpisaniem porozumienia eksperci trzech krajów rozpoczną szczegółowo przygotowywać plany utworzenia grupy bojowej. Wyznaczone zostaną jednostki, które wejdą w jej skład, ustalone zostaną szkolenia. Powstanie też grupa koordynacyjna, która będzie doradzała uczestnikom GB w kwestiach prawnych, finansowych i innych dotyczących jej działalności oraz doradzanie wyznaczonemu dowódcy sił we wszelkich kwestiach związanych z działaniem GB.
Francja w Grupie będzie odpowiedzialna za zabezpieczenie medyczne, Niemcy za logistykę, a Polska wyznaczy dowódcę. Zgodnie z porozumieniem wszystkie trzy kraje "zapewnią dla GB niezbędne siły, elementy wsparcia bojowego oraz wymaganą liczbę personelu potrzebnego do utworzenia Dowództwa Sił i Dowództwa Operacji".
Grupa od wszystkiego
Weimarska Grupa Bojowa ma uczestniczyć w misjach stabilizacyjnych, humanitarnych, rozbrojeniowych i ratunkowych.
Gen. dyw. Janusz Bojarski, przedstawiciel Polski przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej wyjaśnia: - Będą oni przeznaczeni do wykonywania wszystkich operacji jakiekolwiek mogą zaistnieć. Praktycznie w każdej sytuacji kryzysowej, w której znajdzie się Unia Europejska ta grupa bojowa może być aktywowana. Taka sytuacja może się zdarzyć dziś lub jutro, nie wiadomo. My musimy mieć pewien instrument wojskowy, który pozwoli nam reagować w sytuacjach kryzysowych.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24