TVN24 | Świat

Tylko 30 osób na ceremonii pogrzebowej księcia Filipa

TVN24 | Świat

Autor:
pp//now
Źródło:
PAP, BBC, royal.uk

Na zamku w Windsorze po południu odbędzie się pogrzeb księcia Filipa. Uroczystości będą miały charakter prywatny - weźmie w nich udział tylko 30 osób. Od godziny 14 w TVN24 i TVN24 GO będzie można oglądać program specjalny.

99-letni książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł 9 kwietnia rano. W sobotę w Windsorze odbędą się jego uroczystości pogrzebowe. Będą one miały charakter prywatny, nie odbędą się żadne publiczne procesje i zaapelowano, aby osoby postronne nie przyjeżdżały do królewskich rezydencji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Pogrzeb musi się odbyć zgodnie z restrykcjami wprowadzonymi z powodu epidemii i z tej racji będzie wyglądał zupełnie inaczej niż by przebiegał w innych okolicznościach. Jak podał Pałac Buckingham, starano się spełnić maksymalnie dużo życzeń wyrażonych przez księcia.

Pogrzeb rozpocznie się o godzinie 15 czasu brytyjskiego

Pogrzeb odbędzie się o godzinie 15 czasu brytyjskiego (16 w Polsce) w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Trumna zostanie przeniesiona z prywatnej kaplicy na zamku w Windsorze do bramy pałacowej, umieszczona na specjalnie zmodyfikowanym przez samego księcia na tę okazję wojskowym land roverze i przewieziona z powrotem do kaplicy św. Jerzego. Obok trumny będą szły dzieci księcia, zaś za nią pozostali uczestnicy uroczystości, z wyjątkiem królowej, która uda się do kaplicy monarszym bentleyem. 

Książę William i Harry, którzy pozostają w nienajlepszych stosunkach nie będą szli obok siebie, lecz będzie przedzielał ich Peter Philips, syn księżniczki Anny.

Wbrew tradycji wszyscy mężczyźni będą w garniturach, a nie w mundurach wojskowych, co pomoże uniknąć kontrowersji związanych ze statusem księcia Andrzeja i księcia Harry'ego, którzy z różnych powodów wycofali się z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej. Wszyscy uczestnicy będą natomiast mieć maseczki na twarzach i będą siedzieli, zachowując stosowny - wymagany obostrzeniami epidemicznymi - dystans.

Główna uroczystość pogrzebowa rozpocznie się, gdy trumna zostanie przeniesiona przez nawę główną przed ołtarz w kaplicy świętego Jerzego. Nabożeństwo żałobne poprowadzi dziekan Windsoru David Conner.

"Insygnia" księcia Edynburga, głównie jego medale i odznaczenia, mają zostać rozłożone na dziewięciu poduszkach na ołtarzu.

Ciało księcia zostanie pochowane w królewskiej krypcie kaplicy świętego Jerzego pod koniec ceremonii pogrzebowej przy dźwiękach hymnu narodowego.

Błogosławieństwa udzieli arcybiskup Canterbury, Justin Welby, który w tej samej kaplicy udzielił ślubu księciu i księżnej Sussex.

W trakcie uroczystości odbędą się śpiewy, ale chór będzie się składał tylko z czterech osób, który jak podaje BBC, wykona utwory wybrane przez księcia. Ceremonia, jak zapowiedział Pałac Buckingham, ma przede wszystkim nawiązywać do wojskowej kariery księcia i do jego dokonań z późniejszego okresu.

30 uczestników pogrzebu, wśród nich troje niemieckich kuzynów księcia

Pogrzeb musi się odbyć zgodnie z restrykcjami wprowadzonymi z powodu epidemii. Liczba osób została ograniczona do 30. Pałac Buckingham opublikował w czwartek ich listę. Jak przekazano, wszystkie 30 osób wybrała Elżbieta II.

Oprócz niej samej na liście uczestników uroczystości znalazło się czworo ich dzieci - Karol, Anna, Andrzej i Edward z małżonkami (z wyjątkiem rozwiedzionego Andrzeja) oraz ośmioro wnuków, przy czym czworo z nich - William, Zara Tindall, Beatrycze i Eugenia - będą z własnymi małżonkami. Nie będzie natomiast żadnych prawnuków, gdyż uznano, że są zbyt młodzi.

Pozostałą dziesiątkę uzupełniają dzieci nieżyjącej już siostry królowej, księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones i lady Chatto wraz z mężem, troje kuzynów królowej - Ryszard, książę Gloucester, Edward, książę Kentu i księżniczka Aleksandra, hrabina Mountbatten, a także - co jest sporym zaskoczeniem - troje niemieckich kuzynów księcia. Ich osoby nie przewijały się w spekulacjach brytyjskich mediów na temat listy uczestników.

Pałac Buckingham oświadczył, że "królowa stanęła przed bardzo trudnymi decyzjami przy wyborze uczestników, gdyż według planów sprzed epidemii miało w nim wziąć udział około 800 osób, a monarchini chciała, aby wszystkie gałęzie rodziny księcia były reprezentowane".

Program specjalny w TVN24 i TVN24 GO

W TVN24 GO i TVN24 będzie można oglądać wydanie specjalne poświęcone pogrzebowi księcia Filipa. Rozpocznie się ono o godzinie 14 w TVN24 GO. Między godziną 15 a 17 przeniesie się na antenę TVN24, ale nadal będzie można je śledzić w internecie. Później, jeszcze do godziny 18, program specjalny będzie kontynuowany w TVN24 GO.

Program specjalny w TVN24 i TVN24 GOShutterstock

Poza transmisją z głównej uroczystości, która ma się rozpocząć o godzinie 16, w TVN24 i TVN24 GO będzie można wysłuchać opinii szeregu ekspertów i komentatorów, którzy wytłumaczą poszczególne elementy ceremonii pogrzebowej i opowiedzą o barwnym życiorysie księcia Filipa.

CZYTAJ TAKŻE: Książę Harry: mój dziadek był człowiekiem służby, honoru i o wielkim poczuciu humoru >>>

Dostępny w Polsce tylko w TVN24 GO jest film biograficzny "Filip. Król bez korony". Dlaczego wybrał życie w cieniu monarchini? Jak mężczyzna wolny, butny i niezależny znosił dworskie wymagania? O tym właśnie jest materiał z biblioteki discovery+.

Autor:pp//now

Źródło: PAP, BBC, royal.uk

Tagi:
Raporty: