Pogrzeb królowej Elżbiety II. Harmonogram godzina po godzinie

Autor:
lukl/kab,
adso
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Uroczystości pogrzebowe po śmierci królowej Elżbiety II dobiegają końca. Dwa tysiące gości, w tym kilkuset prezydentów, głów państw i monarchów, wzięło udział w uroczystościach w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Później około 800 osób uczestniczyło w ceremonii w kaplicy świętego Jerzego na zamku w Windsorze. Wieczorem zmarła 8 września monarchini zostanie tam pochowana.

Pogrzeb królowej Elżbiety II jest jednym z największych logistycznych wyzwań w historii Wielkiej Brytanii. To pierwszy pogrzeb państwowy w tym kraju od 1965 r. - w ten sposób pochowany został wówczas były premier Winston Churchill.

POGRZEB ELŻBIETY II - "POŻEGNANIE KRÓLOWEJ" OD GODZINY 10 NA ANTENIE TVN24 I TVN24 GO

O godzinie 7.30 (czasu polskiego) zakończyła się możliwość przejścia obok wystawionej trumny z ciałem Elżbiety II w Westminster Hall.

Procesja rozpoczęła się o godzinie 11.35. Trumna została umieszczona na lawecie holowanej przez 98 oficerów marynarki wojennej, zgodnie z tradycją sięgającą pogrzebu królowej Wiktorii w 1901 roku.

O godzinie 11.44 kondukt wyruszył w kierunku Opactwa Westminsterskiego, gdzie dotarł kilka minut później. Za trumną szedł król Karol III oraz dziewięcioro innych członków rodziny królewskiej.

Pogrzeb królowej Elżbiety IIEmilio Morenatti - WPA Pool/Getty Images

Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się w Opactwie Westminsterskim o godzinie 12., a zakończyło tuż przed godziną 13. dwiema minutami ciszy oraz hymnem narodowym. Kazanie wygłosił arcybiskup Canterbury Justin Welby.

Pogrzeb Elżbiety II. Kto się pojawi

Po nabożeństwie trumna następnie została ponownie umieszczona na lawecie armaty, po czym kondukt wyruszył w kierunku Wellington Arch, który znajduje na tyłach terenów zielonych przylegających do Pałacu Buckingham.

Tam trumna została przeniesiona do karawanu, którym została przewieziona do Windsoru. Członkowie rodziny królewskiej udali się do Windsoru samochodami.

Tuż po godz. 16. Karawan wiozący trumnę z ciałem królowej Elżbiety II przybył do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego. Dołączył do sformowanego konduktu pogrzebowego, którzy tworzą oddziały wojskowe oraz członkowie osobistego personelu królowej, i w ten sposób udał się w liczącą 4,5 km drogę prowadzącą do zamku w Windsorze.

Na dziedzińcu zamku w Windsorze kondukt pojawił się o godz. 17. Czekali tam na niego członkowie rodziny królewskiej, którzy przyjechali samochodami z Opactwa Westminsterskiego.

Trumna z ciałem Elżbiety II w Windsorze. Karawan zmierza do zamku Reuters

Po godzinie 17 w kaplicy św. Jerzego odbyło się nabożeństwo, w którym oprócz rodziny królewskiej uczestniczył personel dworu oraz obecni i byli pracownicy królewskich rezydencji. Podczas tego nabożeństwa trumna została opuszczona do królewskiej krypty, która znajduje się w podziemiach kaplicy.

Tam, o godzinie 20.30, już tylko w obecności członków rodziny królewskiej, trumna zostanie złożona w grobie w kaplicy króla Jerzego VI, obok rodziców królowej i jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa.

Pogrzeb królowej Elżbiety II jest największym wydarzeniem telewizyjnym w historii. Szacuje się, że może go obejrzeć około 4,1 miliarda osób na świecie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:lukl/kab, adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości