Trzy trumny Benedykta XVI. Uroczyste zapieczętowanie i zespolenie wieka elementem ceremonii pogrzebowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Benedykt XVI został w czwartek pochowany w Grotach Watykańskich. Jego ciało, jak nakazuje tradycja, zostało złożone w trzech trumnach. Składaniu ich do grobu towarzyszył szereg symbolicznych obrzędów, w tym odciśnięcie w czerwonym wosku pieczęci na pokrywie jednej z nich czy zespolenie wieka innej.

W czwartek w Watykanie odbył się pogrzeb emerytowanego papieża Benedykta XVI. Na zakończenie mszy pogrzebowej na placu Świętego Piotra papież Franciszek pokropił trumnę wodą święconą, okadził ją kadzidłem i odmówił nad nią ostatnią modlitwę. Później została ona przeniesiona w procesji do bazyliki watykańskiej, gdzie złożono ją w grobie w Grotach Watykańskich.

Trzy trumny

Ciało Josepha Ratzingera zostało pochowane, zgodnie z tradycją, w trzech trumnach. Cyprysowa trumna, przy której odbyła się przed południem msza pogrzebowa, została opieczętowana i zamknięta w dwóch kolejnych: cynkowej oraz drewnianej. Następnie całość została złożona do grobu.

Przed pochówkiem Matteo Bruni, rzecznik Watykanu, wyjaśniał, że "do pierwszej, cyprysowej, zostaną włożone medale i monety wybite podczas pontyfikatu, paliusz biskupi [to element stroju, biała wełniana wstęga uszyta w formie koła - red.] i akt z krótkim opisem pontyfikatu w języku łacińskim". "Ten dokument zostanie umieszczony w metalowej tubie" - dodał. W pierwszej trumnie złożono także ciało papieża.

Na nagraniu z tej części ceremonii pogrzebowej widać, jak na pokrywie stawiane są pieczęci oraz jak spajana jest pokrywa drugiej z trumien. Widać również, jak nakładane jest drewniane wieko ostatniej z trumien.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: