Pływający szpieg Rosji obok Hawajów. Pribałtyka podgląda wielkie manewry

Sesja zdjęciowa morskiej armady
Sesja zdjęciowa morskiej armady
US Navy
Rosyjski okręt śledzi ćwiczenia RIMPACUS Navy

Rosyjski okręt rozpoznawczy pojawił się u wybrzeży Hawajów. Amerykanie przypuszczają, że ma za zadanie szpiegować duże manewry Rim of the Pacific 2016 (RIPMAC 2016), w których obok US Navy bierze udział szereg flot państw leżących nad Pacyfikiem. - To niecodzienna wizyta, bo nie robili tego od dłuższego czasu - powiedział Brayan Clark, analityk i były doradca szefa US Navy.

- Rosyjski okręt zwiadowczy typu Balzam niedawno pojawił się na wodach międzynarodowych w pobliżu Hawajów, gdzie mają miejsce ćwiczenia RIMPAC - powiedział rzecznik Floty Pacyfiku porucznik Clint Ramsden. - Jego obecność nie wpłynęła na przebieg ćwiczeń i podjęliśmy odpowiednie kroki, aby chronić cenne informacje - dodał.

Gość podsłuchujący manewry

Tego rodzaju wizyty były standardem podczas zimnej wojny, kiedy floty USA i ZSRR nieustannie szpiegowały się nawzajem na Pacyfiku. Po rozpadzie imperium stały się jednak bardzo rzadkie. Rosjanie praktycznie przestali wysyłać swoje jednostki zwiadowcze w pobliże Hawajów, czy zachodniego wybrzeża USA. Czasem pojawiały się na Karaibach, korzystając z gościnności Kuby, ale na tym koniec.

- Kiedyś ich okręty zwiadowcze wychodziły z baz regularnie i często je spotykaliśmy. Działały profesjonalnie i bardzo bezpiecznie. Teraz to niecodzienna wizyta, bo nie robili tego od dłuższego czasu - mówił Clark w rozmowie z portalem USNI.

US Navy nie poinformowała jaki konkretnie rosyjski okręt zjawił się w pobliżu Hawajów, ale według rozmówców USNI najpewniej jest to Pribałtyka, jeden z czterech okrętów klasyfikowanych przez NATO jako typ Balzam, a przez Rosjan jako typ Lira. Okręt w ostatnich latach przeszedł remont i jest jednym z nielicznych tego rodzaju pozostających w dyspozycji rosyjskiej Floty Pacyfiku.

Zadaniem jednostki krążącej w pobliżu Hawajów jest najpewniej zbieranie różnych sygnałów elektronicznych emitowanych przez okręty biorące udział w ćwiczeniach RIMPAC. Na ich podstawie wywiad może wyciągać wnioski na temat możliwości np. systemów radarowych. Celów do podsłuchiwania jest dużo, bo RIMPAC 2016 to jedne z największych manewrów morskich na świecie. Bierze w nich udział 50 okrętów, głównie dużych klas, oraz 200 samolotów z 25 państw, w tym Chin.

Autor: mk/gry / Źródło: USNI News

Źródło zdjęcia głównego: US Navy