"Pijany wojskowością kraj jako model dla Europy". Tak #PisząoPolsce


Jeśli chodzi o militarny patriotyzm, to pomiędzy rządzącym Prawem i Sprawiedliwością a opozycyjną Platformą Obywatelską właściwie nie ma różnic - stwierdza niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Dodaje, że w Polsce panuje wielka mobilizacja: w szkołach organizowane są zajęcia o NATO, w miastach pikniki wojskowe. Zdaniem dziennikarza, Polska w tej kwestii powinna stać się wzorem dla całej Europy. #PisząoPolsce.

"FAZ" w artykule pt. "Pijany wojskowością kraj jako model dla Europy" opisuje fascynację Polaków sprawami bezpieczeństwa i wojskowości. Pisze, że w tej kwestii PO i PiS właściwie idą ręka w rękę. Przywołuje przykład marcowej poprawki stworzonej jeszcze przez PO i przegłosowanej w Sejmie obecnej kadencji niemal jednogłośnie, w której zniesiono bariery prawne dla długotrwałego rozmieszczenia obcych wojsk na terytorium Polski w czasach pokoju. "FAZ" zauważa, że głosowanie przeszło niemal bez echa, choć z punktu widzenia kraju było bardzo ważne. Niemiecki dziennik pisze także o lipcowym szczycie NATO, który "polski rząd świętuje niemal jak wydarzenie stulecia".

Wielki kongres Macierewicza

"Uczucie generalnej mobilizacji bierze górę także w szkołach publicznych" - zauważa "FAZ". Zdaniem dziennika, że od połowy maja niektóre szkoły z całej Polski zmieniły plany lekcji tak, by kilka godzin w tygodniu poświęcić na zajęcia o NATO. "Celem tej inicjatywy nie jest tylko pomoc uczniom w zapoznaniu się z informacjami dotyczącymi misji NATO, w które zaangażowanych jest wielu polskich żołnierzy, czy poznaniu aspektów wojny z terroryzmem" - pisze "FAZ" i przekonuje, że uczniowie ze specjalnego podręcznika uczą się, jak i gdzie założyć bazę NATO w swojej miejscowości, co wymusza współpracę i poczucie odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie. Dziennik zwraca uwagę także na rosnący w Polsce entuzjazm dla grup paramilitarnych, strzeleckich, tworzeniu klas o profilu wojskowym. Zauważa, że już minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zauważył potencjał tkwiący w takich grupach, które mogłyby wziąć na siebie część zadań z zakresu obrony cywilnej. Jego następca Antoni Macierewicz wycofał projekt Siemoniaka i zgłosił własny, który jest niemal identyczny - pisze "FAZ". Jednocześnie Macierewicz na początku czerwca organizuje w Ostródzie kongres, na który zaproszeni zostali przedstawiciele z innych krajów NATO, w których także trwa debata nad przydzieleniem zadań organizacjom paramilitarnym. "To tam zaprezentowany zostanie oryginalny polski model współpracy pomiędzy państwem a organizacjami paramilitarnymi. Zostanie zasugerowany jako model, który powinny przyjąć także inne europejskie kraje" - podsumowuje "FAZ".

Politico: Timmermans zapowiedział dofinansowanie KOD-u

Magazyn internetowy Politico pisze z kolei o kolejnej odsłonie kryzysu konstytucyjnego i dyskusji na linii Komisja Europejska - Polska. Wspomina o zapowiadanej rozmowie telefonicznej wiceszefa KE Fransa Timmermansa i premier Beaty Szydło. Politico donosi, że ubiegłotygodniowa rozmowa w cztery oczy w Warszawie z Szydło - która "uderzała głównie w eurosceptyczne tony" - była bardziej "defensywna niż serdeczna". "Komisja próbuje zakończyć kryzys polityczny, unikając separowania Polski, która jest 6. największym członkiem [UE - red.]. To dlatego wstrzymała się z przyjęciem opinii [na temat praworządności w Polsce - red.] w ubiegłym tygodniu" - pisze portal. Wyjaśnia, że przyjęcie opinii jest pierwszym krokiem do otwarcia procedury, która może zakończyć się odebraniem Polsce głosu w UE. Taka decyzja musiałaby jednak zapaść jednogłośnie, a - jak zauważa Politico - Węgry już zapowiedziały sprzeciw. Portal zauważa, że poza procedurą z art. 7 "KE ma właściwie niewiele instrumentów na podorędziu do wzięcia Polski pod but". Dodaje, że Timmermans po spotkaniu z przedstawicielami Komitetu Obrony Demokracji zapowiedział, że Komisja zaproponuje zwiększenie finansowania dla pozarządowych inicjatyw obywatelskich. - Timmermans wyraził głęboki smutek, bo nigdy nie wyobrażał sobie, że będzie musiał chronić demokrację wewnątrz UE - powiedział magazynowi polski informator zaznajomiony ze sprawą.

Autor: pk\mtm / Źródło: Frankfurter Allgemeine Zeitung, Politico

Raporty: