Amerykański resort bezpieczeństwa przedstawił pierwsze projekty muru, który prezydent Donald Trump zamierza zbudować wzdłuż granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, aby powstrzymać nielegalną imigrację i przemyt narkotyków.
Planowane zbudowanie pierwszych fragmentów muru na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, jak powiedział w czwartek pełniący obowiązki zastępcy komisarza Urzędu Imigracyjnego i Egzekwowania Ceł (Immigration and Custom Enforcement ICE) Ronald D. Vitiello, jest "kamieniem milowym" na drodze do spełnienia podstawowej obietnicy wyborczej prezydenta.
Podstawowe hasło programu wyborczego
Trump podczas kampanii uczynił budowę gigantycznej zapory na granicy Stanów Zjednoczonych z ich południowym sąsiadem podstawowym hasłem swojego programu wyborczego. Granica Stanów Zjednoczonych z Meksykiem ma ponad 3,1 tysiąca kilometrów.
Pierwsze cztery prototypowe fragmenty planowanego muru, przedstawione przez cztery firmy biorące udział w przetargu, to betonowe bloki o wysokości od 6 do 10 metrów i o długości około 10 metrów.
Każdy z tych prototypowych fragmentów, które zostaną zbudowane blisko siebie w okolicach San Diego w Kalifornii, będzie kosztował od 400 do 500 tysięcy dolarów. Cztery prototypowe fragmenty zostaną zbudowane z funduszy, jakie ICE otrzymało w budżecie na 2017 rok.
Wśród czterech firm, które zbudują na podstawie przedstawionych przez siebie projektów prototypy muru, dwie mają siedziby w stanach graniczących z Meksykiem: jedna w Teksasie, a druga w Arizonie.
Estetyka, trwałość, wytrzymałość
Vitiello poinformował, że komisja nadzorująca przetarg wybierze najlepszy z czterech zakwalifikowanych do konkursu projektów, kierując się w swojej ocenie estetyką, trwałością, wytrzymałością i stopniem trudności sforsowania przez ludzi.
Cztery "testowe" fragmenty muru zostaną zbudowane w odległości około 50 metrów od granicy. Stworzona w ten sposób "strefa bezpieczeństwa" od linii granicy do muru będzie nadzorowana za pomocą urządzeń elektronicznych.
W przyszłym tygodniu podlegający resortowi bezpieczeństwa kraju urząd imigracyjny ICE wybierze cztery projekty muru, wykonanego nie z betonu, lecz - jak powiedział p.o. zastępcy komisarza ICE - z "alternatywnych materiałów".
Będzie postawiony "tylko tam, gdzie będzie to konieczne"
Przedstawiciel ICE poinformował, że mur, którego budowa jest priorytetem dla prezydenta Trumpa, nie będzie postawiony wzdłuż całej granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, ale "tylko tam, gdzie będzie to konieczne".
Trump podczas przelotu prezydenckim Air Force One nad granicą z Meksykiem w lipcu tego roku powiedział reporterom, że ostatecznie mur będzie miał łączną długość od 1,1 tysiąca do 1,4 tysiąca kilometrów.
- Nie musimy budować muru wzdłuż całej granicy, bo jest wiele naturalnych przeszkód. Mamy góry, mamy kilka gwałtownych, niebezpiecznych rzek, są tereny tak niedostępne, że nikt właściwie nie próbuje przekroczyć tam granicy - oświadczył wtedy Trump.
Mimo różnych palących potrzeb budżetowych, jak na przykład pomoc ofiarom huraganu Harvey, Trump nie zmierza zrezygnować ze spełnienia swojej kontrowersyjnej obietnicy wyborczej.
Fundusze na budowę muru
W projekcie budżetu na rok budżetowy 2018, który rozpocznie się już za miesiąc, 1 października, Trump zwrócił się do Kongresu o przyznanie na pierwszą fazę budowy muru 1,6 miliarda dolarów. Groził nawet, że jeśli Kongres nie przyzna tych funduszy, to doprowadzi do zawieszenia działalności rządu federalnego.
Zdaniem ekspertów z brytyjskiej firmy inwestycyjnej Bernstein, budowa proponowanego przez Trumpa muru, a właściwie kombinacji murów, płotów i zasieków, będzie kosztowała od 15 do 25 miliardów dolarów.
Sam Donald Trump w jednym z wywiadów podczas swojej kampanii wyborczej w ubiegłym roku ocenił koszt realizacji swojej głównej obietnicy wyborczej na 8 miliardów dolarów.
Autor: kb//now / Źródło: PAP