Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek, 9 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w części Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Sąd rejestrowy w Warszawie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji TVP. Z kolei na warszawskiej Woli policjanci dokonali makabrycznego odkrycia. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 9 kwietnia.

1. Znamy pełne wyniki wyborów samorządowych

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała na swojej stronie internetowej dane ze 100 proc. obwodów. Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w regionach 239 swoich radnych. Koalicja Obywatelska uzyskała w całej Polsce 210 mandatów w sejmikach, jednak politycy tego ugrupowania wejdą prawdopodobnie w układy z innymi siłami - przede wszystkim z Trzecią Drogą, która uzyskała 82 mandaty, a także z Lewicą, której uda się objąć tylko siedem mandatów.

Do samorządów wejdą też kandydaci komitetu Konfederacja i Bezpartyjni Samorządowcy. Koalicja ta wprowadzi do pięciu sejmików łącznie sześcioro swoich radnych.

W poprzednich wyborach w skali kraju w wyborach do sejmików PiS zdobył 254 mandaty (o 15 więcej niż obecnie), Koalicja Obywatelska uzyskała 194 mandaty (16 mniej niż obecnie), PSL - 70 (o 12 mniej niż teraz), Bezpartyjni Samorządowcy - 15 (o 9 mandatów więcej niż obecnie), a SLD-Lewica Razem - 11 (o cztery więcej niż obecnie).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dane ze wszystkich obwodów w wyborach. Sytuacja w sejmikach

2. Za nami całkowite zaćmienie Słońca

Całkowite zaćmienie Słońca było widoczne w poniedziałek wieczorem naszego czasu w części Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Miliony ludzi zwróciły oczy w niebo, by zobaczyć jak dzień na chwilę zamienia się w noc.

Tłumy zbierały się od wielu godzin, by zająć jak najlepsze miejsce do obserwacji. Faza całkowitego zaćmienia trwała miejscami nawet około 4,5 minuty.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Temperatura spadła, świerszcze zaczęły cykać". Za nami całkowite zaćmienie Słońca

3. Sąd zdecydował ws. otwarcia likwidacji TVP

Sąd rejestrowy w Warszawie wpisał w poniedziałek do Krajowego Rejestru Sądowego otwarcie likwidacji Telewizji Polskiej S.A.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz skomentował decyzję sądu w mediach społecznościowych. "Koniec sporu o prawomocność likwidacji tej ohydy jaką była telewizja PiS-u. Dziękuję wszystkim, którzy w tym pomogli, a tym, którzy bronili tej patologii, mam tylko jedno do powiedzenia: walec nie dyskutuje z asfaltem, którędy ma jechać" - napisał szef MKiDN.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Decyzja sądu w sprawie otwarcia likwidacji TVP. Minister komentuje

4. Spłoszony koń staranował czterolatka

Spłoszony koń staranował czteroletniego chłopca. Jak przekazała mł. asp. Małgorzata Perkowska-Kiepas z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach, do zdarzenia doszło na terenie ogrodzonej posesji.

Rzeczniczka kieleckiej policji dodała, że chłopca reanimowano przez prawie godzinę, ale jego życia nie udało się uratować.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Spłoszony koń staranował czterolatka. Chłopiec nie żyje

5. Makabryczne odkrycie na warszawskiej Woli

Policjanci i prokuratorzy pracują w jednym z pustostanów na warszawskiej Woli. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, odnaleziono tam trzy ciała. Służby nie wykluczają, że ofiar może być więcej.

Funkcjonariusze zatrzymali sześć osób. - Policjanci mają informację od świadka, że ofiar może być więcej. W miejscu zdarzenia prowadzą czynności z pomocą narzędzi budowlanych - opisuje Artur Węgrzynowicz z tvnwarszawa.pl.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Makabryczne odkrycie. Trzy ciała w opuszczonej kamienicy, policja szuka kolejnych

Autorka/Autor:asty/ft

Źródło: PAP, TVN24