Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 19 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24
Zawalona fasada gmachu giełdy w Kopenhadze
Zawalona fasada gmachu giełdy w Kopenhadze
Reuters
Zawalona fasada gmachu giełdy w KopenhadzeReuters

Prezydent Andrzej Duda mówi o przyjacielskim zaproszeniu Donalda Trumpa. W gospodarstwie, które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Z kolei w Iranie nad ranem słychać było odgłosy eksplozji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 19 kwietnia.

1. Duda spotkał się z Trumpem

- To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA.

- To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem

2. Eksplozje w Iranie

Eksplozje słyszane w okolicy miasta Isfahan, uruchomiona została obrona powietrzna - poinformowała irańska agencja Fars. Według irańskich mediów zestrzelonych zostało kilka dronów.

Z kolei amerykańskie stacje ABC News i CNN, powołując się na anonimowe źródła w amerykańskiej administracji, informują o uderzeniu Izraela na cel w Iranie. Izraelskie rakiety miały spaść na nieokreślony obiekt, według CNN "nie będący obiektem nuklearnym".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Media: Izrael uderzył na cel w Iranie, eksplozje słyszane w pobliżu miasta Isfahan

3. Runęła fasada zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek lokalne służby ratunkowe.

Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

4. Polak zatrzymany w związku z planowanym atakiem na Zełeńskiego

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty.

"Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

5. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego.

Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zostały zagryzione przez wilki, a całą sprawę nazywa hucpą polityczną.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock