Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 26 czerwca

Źródło:
PAP

"Marsz sprawiedliwości" w Rosji i jego pokłosie. Nowa Demokracja wygrywa w Grecji. Z kolei Straż Przybrzeżna USA wszczyna śledztwo ws. katastrofy Titana. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Zbrojna rebelia wstrząsnęła Rosją

Szef Grupy Wagnera - prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej - Jewgienij Prigożyn przeprowadził zbrojną rebelię w Rosji. Podległe mu siły wyruszyły z Ukrainy w "marsz sprawiedliwości", którego celem miała być Moskwa. Oddziały wagnerowców zbliżyły się do rosyjskiej stolicy na odległość 200 kilometrów.

Ostatecznie, w wyniku negocjacji z Władimirem Putinem, w których pośredniczył białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka, Prigożyn wtrzymał szturm i zgodził się udać na Białoruś, by - jak twierdził - "uniknąć rozlewu krwi".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 36 godzin "marszu sprawiedliwości"

2. Nowa Demokracja wygrywa wybory w Grecji

Nowa Demokracja z wynikiem 40,6 proc. zdecydowanie zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji – wynika z danych MSW po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów. Partia zdobyła bezwzględną większość w parlamencie.

Jak podaje resort spraw wewnętrznych Grecji, do parlamentu wchodzi osiem ugrupowań. Nowa Demokracja, która rządziła krajem od 2019 roku, zwyciężyła z wynikiem 40,6 proc. Kolejne miejsca zajęły socjalistyczna Syriza (17,8 proc.) i centrolewicowy PASOK (11,9 proc.).

3. AfD przejmie władzę w starostwie powiatowym

Radykalnie prawicowa partia AfD po raz pierwszy w swej 10-letniej historii przejmie władzę w strukturach samorządowych. Jej kandydat wygrał drugą turę głosowania na urząd starosty w powiecie Sonnenberg w Turyngii.

W niedzielnym głosowaniu kandydat AfD Robert Sesselmann zdobył blisko 53 proc. głosów, a jego konkurent z CDU, Juergen Koepper - tylko 47 procent, mimo wsparcia, jakie otrzymał ze strony innych ugrupowań: SPD, Partii Lewicy, FDP i Zielonych.

4. Blinken mówi o sytuacji w Rosji

Zawirowanie w Rosji spowodowane bezprecedensowym zagrożeniem dla władzy Władimira Putina ze strony najemniczej Grupy Wagnera może potrwać jeszcze kilka miesięcy – ocenił sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji oświadczył w serii wywiadów telewizyjnych, że napięcia, które doprowadziły do nieudanego buntu pod kierownictwem właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna dojrzewały od miesięcy, a zawirowanie będące tego skutkiem może wpłynąć na zdolności prowadzenia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.

5. Śledztwo ws. katastrofy Titana

Dzień po tym, jak Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu – w związku z wątpliwościami co do nieuregulowanego charakteru wypraw na dno Atlantyku - poinformowała, że prowadzi dochodzenie w sprawie implozji Titana, informację o swoim śledztwie przekazała również amerykańska Straż Przybrzeżna.

- Moim głównym zadaniem jest uniknięcie podobnego zdarzenia poprzez wydanie niezbędnych zaleceń w celu zwiększenia bezpieczeństwa domeny morskiej na całym świecie – powiedział na konferencji prasowej w Bostonie kapitan Jason Neubauer, główny śledczy Straży Przybrzeżnej.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP