Pięć rzeczy, które warto wiedzieć 2 lipca

Źródło:
tvn24.pl
"W szczęśliwym społeczeństwie mamy stosunkowo małą, bardzo nieszczęśliwą mniejszość"
"W szczęśliwym społeczeństwie mamy stosunkowo małą, bardzo nieszczęśliwą mniejszość"TVN24
wideo 2/2
"W szczęśliwym społeczeństwie mamy stosunkowo małą, bardzo nieszczęśliwą mniejszość"TVN24

We Francji odbył się w sobotę pogrzeb 17-letniego Nahela, którego śmierć w czasie policyjnej interwencji wywołała protesty w kraju. Ulicami Poznania przeszedł 19. Marsz Równości. Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła kwalifikację czynu dotyczącą wypadku na promie na Morzu Bałtyckim. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.

1. Pogrzeb 17-latka zastrzelonego przez policję

W sobotę w Nanterre pod Paryżem odbył się pogrzeb 17-letniego Nahela, który został zastrzelony przez policję podczas kontroli drogowej. Nastolatka żegnały tłumy żałobników.

Tysiące protestujących wyszły w sobotę wieczorem na ulice miast w całej Francji. To kolejna, piąta już noc zamieszek, które wywołało zastrzelenie nastolatka. Specjalne oddziały policyjne zostały skierowane do Lille i Marsylii, gdzie w ciągu dnia doszło już do starć ze służbami mundurowymi.

Francuska rada ds. kultu muzułmańskiego (CFCM) wezwała do spokoju, wskazując, że "szokujące obrazy z przedmieść wzmocnią tylko tych, którzy piętnują ich sąsiedztwo i ich mieszkańców".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamieszki we Francji. Mer Marsylii wezwał do "natychmiastowego" przysłania posiłków

2. Wypadek na promie, prokuratura zmienia kwalifikację czynu

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zmieniła kwalifikację czynu w śledztwie dotyczącym wypadku do którego doszło w czwartek na promie Stena Spirit na wodach terytorialnych Szwecji, w wyniku którego śmierć poniosło dwoje polskich obywateli.

"W wyniku podjętych czynności w sprawie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku dotyczącej śmierci dwojga polskich obywateli aktualnie śledztwo w tej sprawie prowadzone jest w sprawie zabójstwa dziecka i targnięcia się na życie przez matkę" – przekazała w sobotę rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prok. Grażyna Wawryniuk.

Początkowo polska prokuratura informowała, że śledztwo prowadzone będzie w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci. Śledztwo w tej sprawie prowadzi także szwedzka prokuratura.

3. Marsz Równości w Poznaniu

W sobotę przez Poznań przeszedł 19. Marsz Równości. Trasa marszu była wyjątkowo długa i omijała centrum miasta. Powodem były trwające tam remonty. Uczestnicy przyznawali, że postulaty i potrzeby społeczności LGBT+ nadal nie są spełnione. - Od tych 19 lat maszerujemy po to samo - mówili.

Marsz Równości w PoznaniuTVN24

Marsz zakończył jednocześnie Pride Month - miesiąc dumy, wypełniony marszami równości na całym świecie. Każdego roku przez 30 dni czerwca szczególnie podkreślana jest równość i akceptacja, na które zasługują wszyscy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Marsz Równości przeszedł przez Poznań

4. Rosyjski atak na Kijów

Ukraińska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła w nocy z soboty na niedzielę wszystkie nieprzyjacielskie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa - przekazała administracja wojskowa Kijowa, po nocnym ataku Rosjan na stolicę.

"Kolejny atak z powietrza na Kijów. Tym razem nieprzyjaciel użył bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Według wstępnych danych były to drony Shahded" - poinformował szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

5. Twitter ograniczył dostęp do treści

Elon Musk, właściciel Twittera, przekazał, że jego platforma zastosowała tymczasowe limity odczytywania postów, aby zająć się "ekstremalnymi poziomami" zbierania danych i manipulacjami systemem. Decyzja Muska, którą nazwał "tymczasowym środkiem nadzwyczajnym" jest reakcją na, jak twierdzi, "niezwykle agresywne" działania setek organizacji zbierających dane z Twittera wbrew intencjom jego użytkowników.

Autorka/Autor:mm/tr

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24