Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć 19 lipca

Źródło:
PAP
Lotnisko w Chrcynnie po katastrofie samolotu
Lotnisko w Chrcynnie po katastrofie samolotuArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Lotnisko w Chrcynnie po katastrofie samolotuArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Trwa ustalanie przyczyn katastrofy lotniczej w Chrcynnie i wypadku samochodu w Krakowie. Z kolei na Białorusi władze w ramach represji aresztowały katechetę i przeprowadziły przeszukanie katolickiej katedry. Oto pięć rzeczy, które trzeba dziś wiedzieć.

1. Ustalane przyczyny katastrofy lotniczej w Chrcynnie

Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych bada przyczyny katastrofy lotniczej w miejscowości Chrcynno pod Nasielskiem. Członkowie komisji dokonali oględzin wraku i przesłuchali jednego z członków załogi, który przeżył wypadek.

Akcja wyciągania i transportowania samolotu wbitego w budynek trwała ponad pięć godzin. - Przebiegła bez utrudnień - przekazał dowodzący nią st. kpt. Łukasz Satała. Tłumaczył, że po wyciągnięciu wraku ze zniszczonego budynku trzeba było odczekać, aż z maszyny ścieknie całe paliwo. Dopiero wtedy można ją było podstawić na koła. - Holowanie samolotu powierzono OSP Gąbin, która posiada na wyposażeniu odpowiedni wóz - powiedział Satała.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrak rozbitego samolotu odholowany do hangaru

2. Polscy wojskowi na lotniskowcu USS Gerald R. Ford

USS Gerald R. Ford na stałe stacjonuje w Norfolk w Wirginii, największej amerykańskiej bazie marynarki wojennej na Atlantyku, ale teraz jest na misji w Europie. W poniedziałek pokład okrętu odwiedził ambasador Mark Brzezinski w towarzystwie kilkunastu najwyższych rangą polskich wojskowych.

- To już nie jest tylko kwestia zrobienia wspólnego zdjęcia, tu chodzi o dzielenie się nauką, technologią oraz taktykami wojennymi po to, żebyśmy w przyszłości byli bezpieczniejsi - zapewnia ambasador USA w Polsce.

3. Nowe ustalenia ws. wypadku w Krakowie

W wypadku na skrzyżowaniu ulicy Zwierzynieckiej i Krasińskiego w Krakowie zginęli czterej mężczyźni w wieku 20 do 24 lat. By wydostać ich ze zmiażdżonego auta, strażacy musieli użyć narzędzi hydraulicznych. Przeprowadzona na miejscu reanimacja nie przyniosła skutku.

Jak ustaliła prokuratura, samochód jechał "co najmniej trzykrotnie szybciej", niż wynosiła dozwolona prędkość. W pewnym momencie Patryk P. stracił panowanie nad kierownicą, wypadł z drogi i uderzył w mur.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nowe ustalenia w sprawie wypadku w Krakowie

W Krakowie doszło do śmiertelnego wypadkuTVN24

4. Szokujące znalezisko w piwnicy podejrzanego ws. morderstw

Policjanci zabezpieczyli "od 200 do 300" sztuk broni palnej w domu 59-letniego Rexa Heuermanna, architekta zatrzymanego w związku z seryjnymi zabójstwami sprzed ponad dekady. W 2010 i 2011 roku na plaży w Gilgo Beach pod Nowym Jorkiem znaleziono ciała zamordowanych młodych kobiet. Heuermannowi postawiono dotąd zarzuty trzech zabójstw, mężczyzna nie przyznaje się do winy.

CNN donosi, że badająca sprawę prokuratura ustaliła, iż Heuermann miał "obsesyjnie" śledzić sprawę "czwórki z Gilgo", czyli czterech kobiet, których ciała odnaleziono jako pierwsze na plaży w okolicy Gilgo Beach. W historii wyszukiwarki podejrzanego śledczy mieli odkryć ponad 200 haseł dotyczących śledztwa, a także ślady "kompulsywnych" poszukiwań zdjęć ofiar i ich rodzin - podaje portal.

5. Represje na Białorusi

Białoruskie władze przeprowadziły w ubiegłym tygodniu przeszukanie katolickiej katedry imienia Najświętszej Marii Panny w Mińsku - poinformowało we wtorek białoruskie centrum praw człowieka Wiasna.

Wcześniej pod zarzutem "dystrybucji materiałów ekstremistycznych" aresztowano lokalnego katechetę, odwołano też proboszcza świątyni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Represje na Białorusi. Przeszukano katedrę, odwołano proboszcza, aresztowano katechetę

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP