Blokady dróg i starcia z policją sympatyków byłego prezydenta Peru Pedro Castillo

Źródło:
PAP

Zwolennicy byłego prezydenta Peru Pedro Castillo zablokowali szereg dróg w kraju na znak protestu przeciwko odwołaniu tego polityka z urzędu przez parlament pod zarzutem próby przeprowadzenia zamachu stanu. W związku z zatarasowaniem trasy Panamericana Sur odnotowano poważne problemy w transporcie pomiędzy stolicą kraju a granicą z Chile.

Peruwiańskie media podając informacje o blokadach, zaznaczyły, że najbardziej gwałtowne protesty mają miejsce w mieście Andahuaylas, na południu kraju.

Według peruwiańskiego radia RPP w stolicy prowincji Andahuaylas zwolennicy Castillo obrzucili kamieniami funkcjonariuszy policji próbujących odblokować jedną z dróg zajętych przez manifestantów. Peruwianskie służby potwierdziły, że konieczne było użycie gazu łzawiącego, aby powstrzymać agresywnych demonstrantów.

W piątek protesty odbyły się również w Cusco, Ica, Chimbote, a także w stolicy kraju Limie, gdzie policja również użyła gazu łzawiącego. W związku z zatarasowaniem drogi Panamericana Sur w piątek panują poważne problemy w transporcie pomiędzy stolicą kraju a granicą z Chile.

Media odnotowują, że na ulicach największych miast pojawili się również zwolennicy uwięzienia byłego prezydenta, który w czwartek został usunięty z urzędu przez parlament i osadzony tymczasowo w areszcie w Barbadillo.

W czwartek sąd w Limie orzekł, że środowe zatrzymanie Castillo i osadzenie go w więzieniu odbyło się zgodnie z prawem. Sąd wydał też zgodę na siedmiodniowy areszt dla byłego prezydenta, którego oskarża się o rebelię i o próbę zamachu stanu.

Aresztowanie Pedro Castillo

Pedro Castillo został aresztowany przez siły bezpieczeństwa w środę po tym, jak peruwiański parlament przegłosował jego dymisję. Wcześniej szef państwa ogłosił rozwiązanie parlamentu, a także wprowadził w kraju stan wyjątkowy.

Cytowany w piątek adwokat Castillo stwierdził, że były prezydent nie pamięta swoich słów o rozwiązaniu parlamentu i wprowadzeniu stanu wyjątkowego, gdyż "przed przemówieniem spożył substancję, która ograniczyła jego świadomość".

Po przeprowadzeniu impeachmentu prezydenta Castillo parlament wezwał wiceprezydent Dinę Boluarte do objęcia najwyższego urzędu w państwie. Po swoim zaprzysiężeniu pochodząca z Chalhuanca polityk, która stała się pierwszą kobietą na stanowisku prezydent Peru, ogłosiła zamiar powołania rządu jedności narodowej w celu rozwiązania kryzysu politycznego.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP