Partia Regionów straciła większość. Ukraiński parlament uchwalił "zakaz użycia broni"

Reporter TVN24 o zakazie używania broni przeciwko cywilom
Reporter TVN24 o zakazie używania broni przeciwko cywilom
tvn24
Czy rezolucja parlamentu zakończy rozlew krwi na Ukrainie?tvn24

Rada Najwyższa, a więc parlament Ukrainy, przegłosowała m.in. rezolucję wzywającą do "zaniechania przemocy" i wycofania oddziałów milicji z Kijowa. Problem w tym, że aby uchwalane przez deputowanych prawa mogły wejść w życie - musi je podpisać prezydent Wiktor Janukowycz

Ukraińscy parlamentarzyści rezolucję przegłosowali po godzinie 21. czasu polskiego. Początkowo obawiano się, że w Radzie Najwyższej nie zbierze się wymagane prawem kworum, dlatego też głosowanie odwlekano tak, aby mogli na nie dotrzeć nieobecni deputowani.

Kworum w Radzie Najwyższej

Uchwała, którą przyjął ukraiński parlament, zakazuje prowadzenia na terytorium państwa operacji antyterrorystycznej. Nakazał wstrzymanie ognia i powrót do koszar sił MSW.

Uchwałę poparło 236 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej.

Parlament kategorycznie potępił użycie przemocy wobec cywili, które doprowadziło do śmierci wielu ludzi, tortury, oraz zbrodnie przeciwko ludzkości. W uchwale podkreślono, że Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), MSW i inne formacje powinny niezwłocznie powstrzymać stosowanie siły wobec obywateli.

Deputowani oświadczyli w uchwalonym dokumencie, że SBU powinna natychmiast przerwać ogłoszoną w środę operację antyterrorystyczną. MSW zobowiązano do przerwania blokad dróg w Kijowie i innych miastach oraz między nimi, a rząd – do anulowania decyzji o ograniczeniu ruchu pojazdów do stolicy Ukrainy.

Wiceszef opozycyjnej partii Batkiwszczyna Serhij Sobolew oświadczył, że uchwała zaczęła obowiązywać w chwili jej przyjęcia. „Oznacza to, że dowódcy jednostek mają wszelkie podstawy do tego, by rozpocząć ich wycofywanie w miejsca ich stałego stacjonowania” – powiedział.

Koniec większości Partii Regionów

Nadzwyczajną sesję parlamentu zwołano w czwartek po południu. Obradom przewodniczył wiceprzewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Koszułyński. Przewodniczący Wołodymyr Rybak nie pojawił się na sali. W głosowaniu nad uchwałą uczestniczyli posłowie opozycji, deputowani niezrzeszeni oraz grupa posłów rządzącej, prezydenckiej Partii Regionów, którzy wyrazili wcześniej sprzeciw wobec działań władz państwowych.

Deputowani postanowili też, że parlament będzie obradować codziennie, także w weekend, aż do zakończenie kryzysu politycznego w kraju. Po tej decyzji, przyjętej 229 głosami, ogłoszono przerwę w posiedzeniu do godz. 10 rano (godz. 9 czasu polskiego).

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: MIEŚ/kka / Źródło: tvn24

Raporty: