Świat

Parlament Europejski chce międzynarodowego śledztwa ws. Niemcowa

Świat

Parlament Europejski chce międzynarodowego śledztwa ws. Niemcowa
tvn24Parlament Europejski przyjął rezolucję

Parlament Europejski chce niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie zabójstwa opozycjonisty Borysa Niemcowa. Europosłowie przyjęli w czwartek rezolucję w tej sprawie.

"To najbardziej znaczący mord polityczny w najnowszej historii Rosji" - czytamy w rezolucji, w której posłowie ostrzegli jednocześnie przed "haniebną propagandą" Kremla, która czyni z Rosji "państwo represji, nienawiści i strachu".

Parlament Europejski złożył jednocześnie hołd Borysowi Niemcowowi, "który poświęcił swoje życie pracy na rzecz bardziej demokratycznej, dostatniej i otwartej Rosji oraz solidnego partnerstwa Rosji z jej sąsiadami". Posłowie potępili decyzję Rosji uniemożliwiającą niektórym posłom do Parlamentu Europejskiego i zagranicznym politykom wjazd do Rosji i tym samym udział w jego pogrzebie. Odmówiono wtedy zgody na wjazd m.in. marszałkowi polskiego Senatu Bogdanowi Borusewiczowi.

Jak stwierdzono, "Rosja przesuwa się w kierunku przeciwnym do kierunku dobrze funkcjonującej demokracji". Posłowie zażądali wstrzymania wywierania nacisków oraz represji w stosunku do liderów rosyjskiej opozycji.

Inne kwestie rezolucji

Członkowie PE wyrazili również w rezolucji "zaniepokojenie brakiem współpracy" władz rosyjskich z niezależnymi organami śledczymi ws. malezyjskiego samolotu, zestrzelonego w lipcu na wschodzie Ukrainy.

W rezolucji wezwano do uwolnienia "w trybie pilnym" ukraińskiej nawigatorki Nadii Sawczenko i estońskiego policjanta Estona Kohvera.

Parlament Europejski przyjął też rezolucję z zapisem dotyczącym zwrotu Polsce wraku samolotu Tu-154, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Zabiegali o to europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

[object Object]
Oskarżeni o zabójstwo Niemcowa uznani za winnychTVN24 BiS "Fakty z Zagranicy"
wideo 2/20

Autor: kło\mtom / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: