Świat

Papież: Nazywają mnie komunistą. Ubóstwo bez ideologii jest sztandarem Ewangelii

Świat


Papież Franciszek powiedział młodym Belgom, że jest szczęśliwy i żyje w wewnętrznym spokoju, mimo - jak dodał - problemów. Podkreślił, że nazywany jest „komunistą” ze względu na swą troskę o najbiedniejszych. Wyznał też, że nadal popełnia błędy.

- Jestem absolutnie szczęśliwy. Mam spokój wewnętrzny, wielki pokój. To szczęście, które przychodzi z wiekiem - stwierdził papież podczas rozmowy z młodzieżą belgijską 31 marca, której zapis rozpowszechniono w piątek. - W moim życiu tak jak i dzisiaj, miałem zawsze problemy, ale moje szczęście nie opuszcza mnie z powodu tych problemów - zaznaczył.

"Popełniałem błędy"

- Popełniałem błędy i wciąż je popełniam - wyznał Franciszek. I dodał: - Mówi się, że człowiek jest jedynym zwierzęciem, które dwa razy upada w tym samym miejscu. Pomyłki z mojego życia były moimi wielkimi nauczycielami.

Powiedział, że nie zawsze uczył się na swoich błędach. - Jestem uparty. Ale na błędach innych nauczyłem się i to dobrze mi zrobiło - stwierdził.

Jako jeden z błędów swego życia wymienił to, że został prowincjałem jezuitów w wieku 36 lat. - Popełniłem wiele błędów z powodu mego autorytaryzmu. Potem nauczyłem się, że należy prowadzić dialog, dowiedzieć się, co myślą inni. Ale nie nauczyłem się raz na zawsze, wciąż błądzę - dodał papież.

Papież o strachu

Franciszek zapytany o to, czy czegoś się boi, odparł, że "siebie samego”. Podkreślił, że strach jest rzeczą normalną.

- Odczuwamy strach przed wyzwaniami życia, przed Bogiem. Wszyscy się boimy, ale nie powinniśmy się martwić tym lękiem - oświadczył papież, którego zdaniem należy odróżnić „zły strach” od dobrego. Tym dobrym - mówił - jest ostrożność. - Zły strach unicestwia, nie pozwala nic zrobić i to ten powinniśmy z siebie wyrzucić - tłumaczył młodzieży.

Franciszek opowiedział, że słyszał, jak ktoś mówił: "Ten papież, który mówi o biednych, to komunista”.

- Nie! To jest sztandar Ewangelii, ubóstwo bez ideologii, biedni są w centrum Ewangelii Jezusa - przypomniał w wywiadzie udzielonym pięcioosobowej grupie młodych katolików z Belgii podczas spotkania w Watykanie.

Papież wyraził opinię, że w obecnych czasach człowiek został „wyrzucony z centrum” troski i zainteresowania, a jego miejsce zajęła władza i pieniądze. - W naszym świecie młodzi ludzie są przeganiani, dzieci również. Mówi się: "nie chcemy dzieci". Wyganiani są też starcy; tylu z nich umiera w wyniku ukrytej eutanazji, bo nie są otoczeni opieką - powiedział.

Autor: pk/kka/kwoj / Źródło: PAP

Raporty: