Sześć godzin na Węgrzech i cztery dni na Słowacji. Jest plan podróży papieża

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP

Z ogłoszonego w Watykanie programu podróży papieża Franciszka do stolicy Węgier wynika, że wizyta głowy Kościoła katolickiego potrwa około sześciu godzin. Papież wybierze się 12 września do Budapesztu na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i na Słowację. Cała podróż ma potrwać do 15 września.

Papież Franciszek przyleci do Budapesztu wcześnie rano w niedzielę 12 września. Po krótkiej ceremonii powitania na lotnisku uda się do Muzeum Sztuk Pięknych na spotkanie z prezydentem Węgier Janosem Aderem i premierem Viktorem Orbanem. Na rozmowy te przewidziano w programie pół godziny. Tam również Franciszek spotka się następnie z biskupami i wygłosi do nich przemówienie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Także w Muzeum Sztuk Pięknych odbędzie się spotkanie z delegacją Rady Ekumenicznej oraz przedstawicielami wspólnoty żydowskiej, do których wygłosi mowę. O 11.30 papież odprawi mszę na budapeszteńskim Placu Bohaterów na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego. To najważniejszy punkt jego wizyty.

Wizyta na Słowacji

Około 15 odleci na Słowację. W programie pierwszego dnia wizyty w Bratysławie jest spotkanie ekumeniczne papieża w siedzibie nuncjatury apostolskiej oraz prywatna rozmowa z jezuitami.

W poniedziałek 13 września rano odbędzie się oficjalna ceremonia powitania Franciszka w Pałacu Prezydenckim i jego rozmowa z prezydent Zuzaną Czaputovą. Następnie papież wygłosi przemówienie do przedstawicieli wszystkich władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego.

Liturgia bizantyjska w Preszowie, modlitwa w Szasztinie

Kolejny punkt wizyty to spotkanie z duchowieństwem w stołecznej katedrze, prywatna wizyta w ośrodku Betlejem i rozmowa z przedstawicielami wspólnoty żydowskiej. Późnym popołudniem papieża odwiedzi w nuncjaturze premier Słowacji Eduard Heger.

We wtorek 14 września Franciszek uda się na liturgię bizantyjską w mieście Preszów, a potem do Koszyc na spotkanie ze wspólnotą Romów. Następnie na tamtejszym stadionie Lokomotiva spotka się z młodzieżą.

W środę 15 września papież będzie wraz z biskupami modlić się w sanktuarium w Szasztinie i tam również odprawi mszę. Po południu Franciszek powróci do Rzymu.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP