Papież: świat jest ze sobą połączony, ale coraz bardziej rozdarty


Jakże wiele dzieci dzisiaj, usamodzielniając się, traci orientację, uważa siebie za mocne, a gubią się - mówił papież Franciszek podczas mszy w pierwszym dniu roku. Dodał, że życie ludzi jest obecnie "zdezintegrowane", pełne rozproszenia i samotności.

1 stycznia w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi Kościół obchodzi po raz 52. Światowy Dzień Pokoju.

W homilii w czasie mszy w bazylice watykańskiej papież powiedział, że spojrzenie Matki Bożej "pomaga nam postrzegać siebie jako umiłowane dzieci w wiernym ludzie Bożym i miłować się nawzajem, niezależnie od ograniczeń i nastawienia każdego".

Zaznaczył, że spojrzenie Maryi przypomina, że dla wiary istotna jest czułość, która stawia "tamę letniości".

Franciszek ostrzegł, że świat, który patrzy w przyszłość bez matczynego spojrzenia, jest "krótkowzroczny". - Być może powiększy zyski, ale nie będzie już umiał widzieć w ludziach dzieci. Będą korzyści, ale nie dla wszystkich. Będziemy mieszkać w tym samym domu, ale nie jako bracia - mówił.

Uczyć się od matek

Papież wskazał zarazem, że rodzina ludzka opiera się na matkach.

Podkreślał, że świat, w którym macierzyńska czułość jest zdegradowana do zwykłego uczucia, "może być bogaty w rzeczy, ale nie będzie miał przyszłości". Obecne życie na świecie, stwierdził, jest "zdezintegrowane", a wokół jest wiele "rozproszenia i samotności".

- Świat jest ze sobą całkowicie połączony, ale wydaje się coraz bardziej rozdarty - ocenił.

Franciszek apelował o troskę o młode pokolenia i to, by z miłością wprowadzać je w życie. - Jakże wiele dzieci dzisiaj, usamodzielniając się, traci orientację, uważa siebie za mocne, a gubią się, za wolne, a stają się niewolnikami - zauważył.

Jak mówił, wiele osób zapominając o miłości matczynej, żyje zagniewanych i obojętnych na wszystko. - Iluż, niestety, reaguje na wszystko i na wszystkich z gniewem i złośliwością! Okazywanie zła czasami wydaje się nawet oznaką siły. Ale to tylko słabość - dodał.

Wyraził przekonanie, że trzeba uczyć się od matek, że "heroizm polega na dawaniu siebie, siła na okazaniu litości, mądrość na łagodności".

Życzenia w internecie

Wcześniej we wtorek papież za pośrednictwem Twittera złożył wiernym życzenia noworoczne. "Niech Maryja, Matka Boża, chroni nas i towarzyszy nam podczas tego nowego roku i niech przyniesie pokój swojego Syna do naszych serc i do świata" - napisał Franciszek.

May Mary, Mother of God, protect and accompany us during this new year and bring the peace of her Son into our hearts and the world.— Pope Francis (@Pontifex) 1 stycznia 2019

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości