Był m.in. Tusk i Schulz, teraz papież. Nagroda Karola Wielkiego dla Franciszka

Świat


Papież Franciszek został laureatem Nagrody Karola Wielkiego w 2016 roku - poinformowała kapituła tego prestiżowego wyróżnienia, przyznawanego za zasługi dla europejskiej integracji. Papież Franciszek zgodził się przyjąć nagrodę i zadedykował ją Europie oraz wysiłkom podejmowanym przez nią na rzecz pokoju.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi oświadczył, cytując słowa Franciszka, że postanowił przyjąć nagrodę przede wszystkim ze względu na pokój i tych, którzy "angażują się na rzecz pokoju w Europie i na świecie".

Z dedykacją dla Europy

- W momencie, w którym mówi się o trzeciej wojnie światowej w kawałkach, przyjmuję tę nagrodę, by zadedykować ją Europie jako zachętę do działania na rzecz pokoju - powiedział Franciszek, cytowany przez rzecznika.

Głos sumienia

W ostatnich latach Unia Europejska doświadczyła kryzysów i niepowodzeń - przypomniała kapituła nagrody w uzasadnieniu decyzji. "W czasie, gdy wiele obywatelek i obywateli w Europie szuka kierunku, Jego Świątobliwość papież Franciszek wysyła przesłanie nadziei i zachęty" - podkreślono.

Papież jest "głosem sumienia", który nakazuje stawiać człowieka w centrum uwagi i przypomina, że Europa ma obowiązek realizować zasady pokoju, wolności, prawa, demokracji i solidarności, w poszanowaniu ideałów przyświecających unijnym ojcom założycielom - oświadczyła kapituła.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w 2016 roku; dokładna data nie została jeszcze podana. Wyjątkowo ceremonia będzie miała miejsce nie w Akwizgranie, w ratuszu zbudowanym na fundamentach pałacu Karola Wielkiego, lecz w Rzymie.

Najbardziej prestiżowa nagroda

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego przyznawana jest corocznie od 1950 r. ludziom bądź instytucjom za zasługi na rzecz jedności europejskiej; jest to najbardziej znana i prestiżowa nagroda polityczna w Niemczech.

W 2010 r. jej laureatem został ówczesny premier Donald Tusk, który zadedykował ją pokoleniu Solidarności oraz ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.

W doborowym towarzystwie

Wśród innych laureatów nagrody są m.in.: Angela Merkel, Winston Churchill, Konrad Adenauer, Komisja Europejska, Helmut Kohl, Vaclav Havel i Bill Clinton. W 1998 r. wyróżniony nią został Bronisław Geremek, a w 2004 r. jej nadzwyczajną edycję przyznano papieżowi Janowi Pawłowi II. W 2015 r. wyróżnienie to otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Autor: asz\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: