Papież Benedykt XVI chce się spotkać z Fidelem Castro podczas swojej wizyty na Kubie, planowanej na przyszły miesiąc. Jednak, jak poinformował w sobotę agencję Reuters wysoki urzędnik Watykanu, spotkanie będzie zależało od zdrowia przywódcy komunistycznego kraju.
Watykański urzędnik poinformował o możliwym spotkaniu papieża i kubańskiego przywódcy przy okazji sobotniej uroczystości wręczenia przez papieża Benedykta XVI insygniów kardynalskich 22 nowym kardynałom, mianowanym 6 stycznia br.
Papież Benedykt XVI ma złożyć wizytę na Kubie w dniach 26-28 marca 2012 roku. Następca Jana Pawła II odwiedzi wyspę rządzoną przez reżim Castro prawie 14 lat po swoim poprzedniku.
Jak poinformowała w styczniu Konferencja Episkopatu Kuby, papież zaaprobował program podróży po tym, jak "osoby za nią odpowiedzialne przeprowadziły wizyty przygotowawcze i spotkały się z kubańskimi władzami oraz Konferencją Episkopatu". Benedykt XVI już w grudniu potwierdził, że wiosną, przed Wielkanocą, wybiera się z podróżą na Kubę, ale nie podano wówczas ani konkretnej daty, ani programu podróży.
400 lat Matki Boskiej z El Cobre
26 marca po południu Benedykt XVI zostanie powitany na lotnisku w Santiago de Cuba przez kubańskiego prezydenta Raula Castro i tamtejszych biskupów. 27 marca papież odprawi mszę w Santiago de Cuba z okazji jubileuszu czterystu lat od ukazania się rybakom Matki Bożej Miłosiernej z El Cobre, która stała się patronką Kuby. Wtedy też ma się odbyć prywatne spotkanie papieża z 80-letnim Raulem Castro na oddalonej ok. 900 km Hawanie. Prezydent pożegna głowę Kościoła 28 marca, który z Hawany odleci prosto do Rzymu.
W programie wizyty papieża nie uwzględniono jednak spotkania z 85-letnim Fidelem Castro. Starszy Castro obecnie rzadko pojawia się publicznie, ale sporadycznie spotyka się prywatnie z zagranicznymi przywódcami podczas ich wizyt na Kubie.
Według obserwatorów ocieplenie stosunków między Kościołem katolickim na Kubie a komunistycznymi władzami rozpoczęło się w latach 90., ale prawdziwą odwilż zapoczątkowała wizyta na Kubie papieża Polaka, Jana Pawła II.
Źródło: Reuters